Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Uczymy jak dbać o czyste powietrze

Autor: Robert Kacprzak
Od tego roku gdańscy strażnicy miejscy kształcą małych ekologów. Uczniowie szkół podstawowych mają okazję w trakcie spotkań z funkcjonariuszami dowiedzieć się, jak ważne jest dbanie o środowisko i czyste powietrze. Pierwsze zajęcia już za nami, a kolejne po przerwie wakacyjnej.
SMG czyste powietrze s01 1600ppx

Nasz nowy program profilaktyczny „Strażnicy czystego powietrza – wiem jak dbać o czyste powietrze” skierowany jest do uczniów szkół podstawowych. Jego realizacją zajmują się strażnicy miejscy z Referatu Profilaktyki. Do tej pory odbyło się kilkanaście zajęć.

Celem zajęć jest uświadomienie dzieciom, jak ważne jest dbanie o środowisko i czyste powietrze. Funkcjonariusze zapoznają uczniów z „zieloną energią” i jej odnawialnymi źródłami. Wyjaśniają też różnice pomiędzy pogodą a klimatem. Największe zainteresowanie wśród dzieci wzbudziły prezentowane modele dydaktyczne – mówi Agnieszka Solecka, kierownik Referatu Profilaktycznego.

Spotkanie z uczniami składa się z dwóch części. Podczas pierwszej strażnicy miejscy wyjaśniają co to jest pogoda, powietrze i klimat. Opowiadają o przyczynach powstawania zmian klimatu, o tym co ma bezpośredni wpływ na ich występowanie oraz jakie zachowania wpływają na ich zmniejszenie. Przybliżają też zasady działania odnawialnych źródeł energii, a także alternatywnych środków transportu, które mają wpływ na jakość powietrza.

SMG czyste powietrze s02 1600ppx.JPG

W części warsztatowej funkcjonariusze w przyjazny sposób przedstawiają uczniom zasady działania paneli fotowoltaicznych oraz turbin wiatrowych. Następnie uczestnicy otrzymują zestawy dydaktyczne i mają za zadanie stworzyć z nich odnawialne źródła energii.

sm gdansk program czyste powietrze SP65
źródło: www.facebook.com/SPnr65Gdansk
Już dziś zapraszamy do umawiania zajęć na kolejny rok szkolny 2022/2023, kontaktując się z Referatem Profilaktyki pod numerem tel. 58 301 30 11 wew. 116 lub 117.