Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców
Winieta 1
Winieta 1
Twój pies: koniec akcji, lecz nie koniec działań

Prawie 1800 interwencji podjęli strażnicy w ramach akcji „Twój pies”. Wzmożone działania patroli trwały od 10 do 22 kwietnia. Zaangażowały się w nie 23 straże gminne i miejskie z województwa pomorskiego. Funkcjonariusze informowali, edukowali, ale też wypisywali mandaty i pouczali.

Akcja "Twój pies"Celem akcji „Twój pies” było przypomnienie opiekunom czworonogów ich podstawowych obowiązków. Strażnicy zwracali uwagę na to, czy pupile są wyprowadzane na smyczach i w kagańcach oraz czy właściciele sprzątają nieczystości pozostawiane przez ich zwierzęta. Funkcjonariusze sprawdzali w jakich warunkach trzymane są psy: czy mają dostęp do wody i karmy, należyte schronienie, wystarczająco długi łańcuch oraz czysty kojec. Kontrolowali też, czy czworonogi nie mają możliwości wydostawania się poza teren posesji. Widząc psa biegającego bez żadnego nadzoru, mundurowi podejmowali interwencję.

W ramach działań edukacyjnych strażnicy odwiedzali szkoły i przedszkola. Rozmawiali z dziećmi o właściwej opiece nad zwierzętami, a także o unikaniu zagrożeń ze strony agresywnych psów. W niektórych gminach funkcjonariusze zachęcali właścicieli czworonogów do korzystania z zestawów higienicznych.

W ciągu dwóch tygodni trwania akcji, strażnicy miejscy i gminni podjęli 1788 interwencji. Nałożyli 90 mandatów karnych, pouczyli 1626 osób i skierowali do sądu 7 wniosków o ukaranie. Odłowili też 65 wałęsających się psów – informuje Roman Świrski, komendant Straży Miejskiej w Rumi, która była koordynatorem działań.

W 11 miastach i gminach (SM Chojnice, SM Gdynia, SM Hel, SM Jastarnia, SM Kartuzy, SG Kobylnica, SG Pruszcz Gdański, SM Puck, SM Rumia, SM Tczew, SM Władysławowo) strażnicy rozdawali zestawy higieniczne do sprzątania po psach. Tam, gdzie stoją automaty do ich wydawania, mundurowi dbali o to, aby zasoby urządzeń były na bieżąco uzupełniane. W czasie trwania akcji wydanych zostało 6710 zestawów higienicznych. Na terenie Kobylnicy dzięki inicjatywie miejscowych funkcjonariuszy pojawiły się kosze na psie odchody.

Strażnicy rozprowadzili wśród właścicieli czworonogów 1612 egzemplarzy ulotki informacyjnej, przygotowanej przez Straż Gminną w Kościerzynie.

Działania edukacyjne w ramach akcji „Twój pies” prowadzone były w placówkach oświatowych. W szkołach i przedszkolach zorganizowano 121 pogadanek, w których uczestniczyło 5624 osób.

Straż Miejska w Gdańsku interweniowała 63 razy. 43 właścicieli psów, którzy popełnili wykroczenia mundurowi pouczyli, a 12 ukarali mandatami. Przygotowali 2 wnioski o ukaranie do sądu. Odłowili także 6 czworonogów, nad którymi nikt nie sprawował opieki. W jednym przypadku chodziło o bardzo agresywnego czworonoga, który atakował bawiące się w pobliżu dzieci. Pies ugryzł 11-letniego chłopca oraz dorosłego mężczyznę. Funkcjonariusze zwabili niebezpieczne zwierzę do przedziału  transportowego radiowozu, a następnie odwieźli je do lecznicy na obserwację.

W gdańskich szkołach i przedszkolach przeprowadzonych zostało 45 zajęć z cyklu "Postępowanie ze zwierzętami", w których uczestniczyło 773 dzieci.

Zakończenie akcji "Twój pies" nie oznacza końca działań, których celem jest egzekwowanie obowiązków właścicieli psów. Podejmowanie interwencji tego typu należy bowiem do podstawowych zadań strażników, realizowanych na co dzień.

Więcej informacji o akcji na stronie Prefektury Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego

Akcja „Twój pies” została zorganizowana z inicjatywy Prefektury Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego. Zaangażowały się w nią straże miejskie w Chojnicach, Gdańsku, Gdyni, Helu, Jastarni, Kartuzach, Kościerzynie, Kwidzynie, Lęborku, Pelplinie, Pruszczu Gdańskim, Pucku, Rumi, Słupsku, Starogardzie Gdańskim, Tczewie, Wejherowie i Władysławowie oraz straże gmin: Kobylnica, Kolbudy, Kosakowo, Kościerzyna i Pruszcz Gdański.

DO POBRANIA: plakat akcji ulotka informacyjna (SG Kościerzyna)

Czytaj także: - Różne oblicza pupili - Twój pies, nasz problem?