Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Turyści w zasięgu żądeł

Turyści w zasięgu żądełRój pszczół atakuje turystów na Westerplatte! Takie zgłoszenie odebrał dyżurny, który czuwa przy alarmowym numerze 986. Natychmiast wysłał na miejsce patrol. Strażnicy potwierdzili, że zagrożenie istnieje. Chodziło jednak o osy. Obok drogi, którą spacerują tłumy turystów, owady postanowiły zbudować sobie gniazdo. Nie pierwszy raz, zresztą…

W poniedziałek 3 sierpnia około godziny 9:50 Stanowisko Kierowania Prewencją odebrało bardzo niepokojące zgłoszenie, że na Westerplatte przy Wartowni nr 1 rój pszczół atakuje turystów. Nie było chwili do stracenia! Do akcji ruszyli na skuterach funkcjonariusze z Referatu VI. Oto co ustalili na miejscu…

Zagrożenie stanowiły osy, a nie pszczoły. Problem z żądlącymi owadami nie był nowy. Jak się okazało, jakiś czas temu w rejonie Wartowni nr 1 straż pożarna likwidowała już dwa gniazda os. Jedno mieściło się w pustym domku dla ptaków, drugie w pniu drzewa. W czasie tamtej interwencji nie wszystkie owady zginęły. Te, które przeżyły, wróciły na stare miejsce i zabrały się za odbudowę gniazd. Traktując spacerujących tuż obok turystów jako potencjalne zagrożenie, osom zdarzało się atakować.

Za pośrednictwem Stanowiska Kierowania Prewencją na Westerplatte wezwano straż pożarną. Rekonstruowane na drzewie gniazdo zostało zalane wodą pod ciśnieniem. Drugie, mieszczące się w pniu drzewa, ponownie zasypano piaskiem. Zagrożenie zostało zażegnane.

Strażnicy miejscy, którym podlega teren na Westerplatte zapowiedzieli, że regularnie będą sprawdzać, czy osy kolejny raz nie odbudowują swoich gniazd i czy bezpieczeństwo spacerowiczów nie jest zagrożone.