Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Trzy tygodnie pod znakiem Jarmarku św. Dominika

Trzy tygodnie pod znakiem Jarmarku św. DominikaTylko godziny dzielą nas od rozpoczęcia 756. Jarmarku świętego Dominika. Przez najbliższe trzy tygodnie na Głównym i Starym Mieście w Gdańsku można się spodziewać tysięcy turystów oraz mieszkańców. Od rana do wieczora zarówno przyjezdni jak i miejscowi będą kupować, oglądać, zwiedzać, spacerować. Zapewnienie im spokoju i bezpieczeństwa to jedno z podstawowych zadań strażników miejskich.

Jarmark św. Dominika jest najstarszą, najbardziej znaną i największą w Polsce imprezą plenerową o charakterze handlowo-rozrywkowym. Należy też do największych w Europie. W ubiegłym roku jarmark odwiedziło prawie siedem milionów gości.

Dowiedz się więcej o 756. Jarmarku św. Dominika

Trzy tygodnie pod znakiem Jarmarku św. DominikaW tym roku impreza potrwa od soboty 30 lipca do niedzieli 21 sierpnia. W rejonie jarmarku pojawią się nasze patrole zmotoryzowane, piesze, rowerowe, skuterowe oraz jeden wodny. Niektóre z nich, dostaną specjalne oznakowanie jako patrole językowe. W ich składzie będą bowiem osoby posługujące się językiem angielskim lub niemieckim.

Każdego dnia jarmark zabezpieczy około 20 strażników miejskich. W dni powszednie ich służba potrwa od godziny 7:00 do 22:00, natomiast w piątki, soboty i niedziele będzie przedłużana do godziny 2:00 w nocy.

Mundurowi między innymi będą zwracali uwagę na potencjalne zagrożenia związane z kradzieżami, napadami, bójkami, zakłócaniem porządku i nadużywaniem alkoholu. Zareagują też, jeśli będą mieli zastrzeżenia do spraw sanitarno-porządkowych albo gdy stwierdzą przypadek niewłaściwej opieki nad zwierzętami. Wśród ich najważniejszych zadań jest też podejmowanie interwencji wobec sprawców wykroczeń drogowych.

Dowiedz się więcej o zmianach w organizacji ruchu w czasie trwania Jarmarku

Uroczysta inauguracja Jarmarku w sobotę o godz. 12:00 na Trakcie Królewskim. Wśród jej uczestników będą między innymi miejskie draby, czyli strażnicy w historycznych strojach z XVII wieku.

Przez cały czas trwania imprezy w biurze jej organizatora przy ulicy Szerokiej 50/51 działał będzie Koordynacyjno-Informacyjny Punkt Straży Miejskiej. Każdego dnia w godz. 11:00-17:00 będzie można tam zastać naszych funkcjonariuszy.