Opady śniegu, temperatura około zera stopni oraz silny, przenikliwy wiatr potęgujący odczucie chłodu... Ostatni weekend listopada przypomniał nam, że zima stoi już za progiem. Taka aura to dla większości z nas sygnał, że przez najbliższe tygodnie trzeba będzie cieplej się ubrać, być może odśnieżyć auto przed jazdą, wyjść kilka minut wcześniej na przystanek lub skrócić nieco spacer. Są jednak ludzie, dla których właśnie się rozpoczyna walka o życie. Dla kogoś, kto nie ma domu, zima jest śmiertelnym zagrożeniem! By pomóc bezdomnym przetrwać trudny czas, strażnicy miejscy podejmują każdego roku specjalne działania.
Regularne sprawdzanie miejsc, w których żyją ludzie bez dachu nad głową, mundurowi rozpoczęli już w połowie miesiąca. Od 16 listopada do dziś w ramach 185 patroli przeprowadzili 284 kontrole. 102 osobom funkcjonariusze zaoferowali pomoc. Z ich propozycji skorzystało 27 bezdomnych.
Od ostatniego piątku do niedzieli (25-27 listopada) kontroli było 81. Strażnicy rozmawiali z 29 osobami, z których 7 zdecydowało się pojechać do pogotowia socjalnego, schroniska lub noclegowni. W działania zaangażowanych było 40 patroli.
Straż Miejska w Gdańsku sprawdza każde zgłoszenie, dotyczące osób bezdomnych. Na informacje czekamy pod bezpłatnym numerem alarmowym 986.
Kilka lat temu w Gdańsku powstała mapa miejsc, w których najczęściej można spotkać osoby bezdomne. Informacjami na ten temat wymieniają się funkcjonariusze straży miejskiej, policji oraz pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Mapa jest na bieżąco aktualizowana między innymi w oparciu o informacje od mieszkańców. Gdy przychodzi zima, każda ze służb ma obowiązek regularnego kontrolowania konkretnych lokalizacji, za które jest odpowiedzialna.
Miejsca, którymi opiekuje się straż miejska, sprawdzane są codziennie rano. Jeśli jednak temperatura spadnie poniżej minus 15 stopni (lub minus 10 przy silnym wietrze) dodatkowe kontrole prowadzone są także po godzinie 22:00. Każdą osobę, która może potrzebować wsparcia, funkcjonariusze namawiają do skorzystania z oferty profesjonalnej placówki świadczącej pomoc.
Służby mundurowe prowadzą stałą współpracę ze schroniskami, noclegowniami, pogotowiem socjalnym oraz innymi ośrodkami, instytucjami i organizacjami, które opiekują się ludźmi bez dachu nad głową. Oprócz funkcjonariuszy i pracowników socjalnych w akcję angażują się każdego roku także liczni wolontariusze i streetworkerzy. Działania prowadzone są do wiosny.
Czytaj także: - Zdążyć przed mrozem…