Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Trakt pieszy nie dla kierowców

Trakt pieszy nie dla kierowców Pomiędzy Katownią a Złotą Bramą przechodzi codziennie wielu turystów i mieszkańców. Jest to trakt pieszy, ale kierowcy często o tym zapominają. Tym samym stwarzają zagrożenie dla przechodniów. Sprawą postanowili zająć się strażnicy miejscy.

Jest to odpowiedź na zgłoszenia mieszkańców. Okazuje się, że w ciągu dnia mimo zakazu ruchu pomiędzy Katownią a Złotą Bramą przejeżdża około 250 nieupoważnionych pojazdów! Dlatego też 29 i 30 września pojawiły się w tym miejscu patrole straży miejskiej. Mundurowi sprawdzali każdy pojazd, który tamtędy przejeżdżał. W ciągu dwóch dni funkcjonariusze wystawili 66 mandatów karnych i pouczyli 3 osoby.

Na tym jednak nie koniec. Straż miejska do problemu podchodzi kompleksowo:

Nie poprzestajemy tylko na działaniu patroli. Chcemy nie tylko reagować na problem, ale przede wszystkim mu przeciwdziałać. Podjęliśmy rozmowy z GZDiZ, aby ograniczyć przejeżdżające pojazdy tylko do autobusów linii 100 i rowerzystów. Wnioskujemy też, aby w przyszłości w tym miejscu powstały ruchome bariery – mówi Andrzej Czeran, zastępca komendanta ds. operacyjnych.

Zastosowanie ruchomych zapór drogowych w postaci automatycznych słupków jest rozwiązaniem, które z powodzeniem funkcjonuje w innych miastach.

Obecnie zakaz ruchu w tym miejscu nie dotyczy autobusów ZTM Gdańsk, taxi, rowerzystów i posiadaczy identyfikatorów typu „M” GZDiZ Gdańsk. Kierowcom, którzy nie przestrzegają znaku B-1 grozi mandat od 20 do 500 zł i 5 punktów karnych.

[video youtube="wsQnYJFGEoI"]