Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Sztuki walki specjalnie dla mundurowych

Około 120 osób pracujących na co dzień w różnych służbach wzięło udział w VII Pomorskim Seminarium Formacji Mundurowych z Systemów Walk Wręcz. Wśród nich byli również strażnicy miejscy. Spotkanie odbyło się w piątek 23 lutego w sali Gdańskiego Ośrodka Sportu przy ul. Traugutta 22. Zorganizował je Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Gdańsku wraz z Zakładem Karnym w Gdańsku Przeróbce.

Uczestnicy szkolenia przez ponad sześć godzin ćwiczyli pod okiem wykwalifikowanych trenerów i instruktorów. Podczas treningów mieli możliwość zapoznania się z elementami różnych sztuk walki i doskonalenia nabytych wcześniej umiejętności.

W tym wydarzeniu biorą udział profesjonaliści, osoby zainteresowane sztukami walki. Jest to szansa na wymianę doświadczeń pomiędzy służbami. Jak wiemy, każda formacja pracuje w innych warunkach i inne techniki są jej dedykowane. Tu każdy może sobie dobrać takie, które są dla niego najlepsze. Może poszerzyć zakres wiedzy i zapoznać się ze sztukami walki, z którymi do tej pory być może nie miał do czynienia – mówi porucznik Agnieszka Szultka, rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Gdańsku Przeróbce.

W seminarium wzięło udział sześciu funkcjonariuszy ze Straży Miejskiej w Gdańsku z Referatów: I, III i Profilaktyki. Pomysł doskonalenia własnych umiejętności oraz nabywania nowej wiedzy z zakresu technik i taktyk interwencji bardzo im się podobał. Zwłaszcza, że to, czego się nauczyli, przyda im się w codziennej pracy.

Zdarzyło mi się już wykorzystać nabyte umiejętności. Były bardzo pomocne i skuteczne, a przede wszystkim zapewniły bezpieczeństwo mnie i moim kolegom z patrolu – zapewnia inspektor Wojciech Dębski, który w seminarium brał udział już po raz drugi.

Strażnicy, oprócz praktycznej wiedzy, doceniają również fakt, że w szkoleniu uczestniczą przedstawiciele różnych formacji mundurowych.

Jest to bardzo ciekawe spotkanie. Możemy nawiązać kontakty z osobami z innych służb, a to przydaje się w późniejszej współpracy, chociażby przy organizacji wspólnych szkoleń – zauważa strażnik Katarzyna Kierzkowska, która jest instruktorem judo i prowadzi zajęcia z samoobrony dla seniorów. Dodaje też, że to, czego się nauczyła, na pewno wykorzysta w swojej dalszej pracy dydaktycznej.

Poza udziałem w treningach uczestnicy szkolenia mieli okazję obejrzeć pokazy umiejętności walk wręcz i elementów samoobrony, a także spróbować skoków z wysokości na pneumatyczną poduszkę asekuracyjną, wykorzystywaną w ratownictwie.