Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Świętujemy odzyskanie niepodległości

Świętujemy odzyskanie niepodległościObchody 97. rocznicy odzyskania przez Polskę suwerenności. Z okazji przypadającego w środę święta, jubileuszowa uroczystość na Strzyży odbyła się dzień wcześniej. Narodowe Święto Niepodległości uczczono we wtorek 10 listopada u stóp pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego.

W obchodach uczestniczyli między innymi przedstawiciele lokalnych władz, środowisk kombatanckich, służb mundurowych, duchowieństwa, jak również samorządowcy, szkolna młodzież oraz mieszkańcy.

Na placu marszałka Piłsudskiego była także reprezentacja straży miejskiej. Podczas uroczystości funkcjonariusze z Referatów III i IV stanowili honorową asystę oraz pomagali przy składaniu wiązanek i wieńców. Ich zadaniem było też zapewnienie porządku i bezpieczeństwa.

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest 11 listopada. Upamiętnia odzyskanie przez Polskę suwerenności w 1918 roku. Nasz kraj zniknął z mapy Europy po III rozbiorze w 1795 roku i ponownie pojawił się na niej dopiero po zakończeniu I Wojny Światowej. Święto ustanowiono w 1937 roku. Jednak od 1939 roku nie było obchodzone. Przywrócono je dopiero w 1989 roku.

O dzisiejszej uroczystości czytaj także na: www.gdansk.pl