Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Świętujemy odzyskanie niepodległości

Świętujemy odzyskanie niepodległościJutro 99. rocznica odzyskania niepodległości. W Gdańsku najważniejszym wydarzeniem z tej okazji będzie niewątpliwie XV Parada Niepodległości. Nie zabraknie na niej strażników miejskich.

Gdańszczanie od lat spędzają 11 listopada, wspólnie świętując na ulicach miasta. Jak będzie to wyglądało w tym roku? Uczestnicy Parady spotkają się o godzinie 9.00 przy ulicy Podwale Staromiejskie. O godzinie 10.00 wyruszą i przejdą ulicami: Podmłyńską – Wielkie Młyny – Rajską – Jana Heweliusza – Korzenną – Kowalską przed pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Przy pomniku około godziny 11.15 odbędzie się oficjalna część wydarzenia.

Od razu po zakończeniu oficjalnej części Parady grupy zmotoryzowane i rekonstrukcyjne przejdą na Targ Węglowy. Tam zaprezentują się szerszej publiczności. Oprócz tego uczestnicy uroczystości będą mieli okazję dowiedzieć się, czym na co dzień zajmują się spółki miejskie. W tym samym czasie na scenie przy Targu Węglowym odbędzie się koncert pieśni patriotycznych. Na uczestników Parady będą czekać tematyczne pamiątki. Każdy będzie mógł wziąć udział we wspólnym tworzeniu Flagi Biało-Czerwonej.

Funkcjonariusze Straży Miejskiej w Gdańsku czynnie włączą się w świętowanie tej wyjątkowej rocznicy. Strażnicy w historycznych strojach drabów miejskich będą szli w Paradzie. Na Targu Węglowym będą zaś obecni przedstawiciele  gdańskiej straży miejskiej z Referatu Profilaktyki. Odwiedzających nasze stoisko przywitają: strażowy Lew Leoś oraz służbowy pies Marley. Będzie również możliwość obejrzenia radiowozu i okazja do rozmowy o codziennej pracy strażników.

Dodatkowo w zabezpieczeniu Parady Niepodległości będą brać udział trzy patrole straży miejskiej, których zadaniem będzie dbanie o zachowanie ładu i porządku publicznego.

O obchodach rocznicy odzyskania niepodległości dowiedz się więcej na: www.gdansk.pl