Latem, strażnicy miejscy otrzymują po dwa – trzy zgłoszenia dziennie dotyczące psów, m.in. tego, że zwierzęta cierpią w upalne dni. W światowym dniu psa apelujemy do właścicieli o empatię w stosunku do swoich pupili.
W upalne dni psu koniecznie trzeba zapewnić dostęp do świeżej wody. Nie można go też zostawiać zamkniętego w samochodzie, szczególnie gdy zaparkowaliśmy na słońcu. Należy również dbać, aby zwierzę zawsze mogło schronić się w cieniu, dlatego lepiej jest wychodzić na dłuższe spacery rano i pod wieczór. Długowłose psy powinny mieć częściej rozczesywaną sierść, dzięki temu będzie im chłodniej.
Przypominamy również o pięciu zasadach dobrego opiekuna psa:- Zawsze sprzątaj o swoim psie.
- Wyprowadzaj psa na smyczy lub w kagańcu. Jeśli jest to pies rasy agresywnej musi mieć kaganiec i smycz.
- Nie wyprowadzaj psa na place zabaw i do piaskownicy oraz na inne miejsca objęte zakazem.
- Nigdy nie zostawiaj psa bez opieki.
- Pamiętaj o szczepieniu oraz rejestracji psa.
Za niezastosowanie się do powyższych zasad można zostać ukaranym grzywną do 500 złotych. Od pierwszego maja, czyli przez ostatnie dwa miesiące, Straż Miejska podjęła prawie pół tysiąca interwencji dotyczących zwierząt. Wiele z nich związanych było z bezpańsko błąkającymi się psami. Program identyfikacji czworonogów organizuje schronisko dla bezdomnych zwierząt „Promyk” prowadzące darmowe znakowanie psa. Gdańszczanie mogą wszczepić swoim zwierzakom mikrochip w sześciu gabinetach weterynaryjnych.
Dyspozytorzy telefonu alarmowego Straży Miejskiej 986 przez cały rok przyjmują zgłoszenia dotyczące psów, nawet tych kamiennych. Zimą mieszkaniec Wrzeszcza usilnie nalegał, aby strażnicy podjęli interwencję dotyczącą psa stojącego w ogrodzie, na mrozie bez wody. Patrol stwierdził na miejscu… figurkę psa stojącą w ogrodzie.