Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Strażnicy zabezpieczą okolice gdańskich nekropolii

Autor: Robert Kacprzak
Z okazji dnia Wszystkich Świętych o porządek przy cmentarzach zadbają strażnicy miejscy. Funkcjonariusze skupią się w szczególności na autach zaparkowanych niezgodnie z przepisami, bezpieczeństwie na przejściach dla pieszych oraz nielegalnym handlu. Mundurowi będą też przypominać kierowcom o tymczasowej zmianie organizacji ruchu.
Straż Miejska w Gdańsku zabezpieczenie cmentarzy z okazji dnia Wszystkich Świętych w 2022 r.

Już od jutra w pobliżu gdańskich cmentarzy będzie można spotkać strażników miejskich. Od soboty 29 października do wtorku 1 listopada mundurowi stałym nadzorem obejmą cmentarze Łostowicki i Srebrzysko, a od niedzieli do wtorku będzie to też cmentarz w Oliwie. Pozostałe nekropolie będą kontrolowane doraźnie. Przez cztery dni w zabezpieczeniu cmentarzy weźmie udział łącznie 55 patroli (114 funkcjonariuszy). Najwięcej mundurowych (36 patroli) będzie zaangażowanych w dniu Wszystkich Świętych.

Podobnie jak inne służby, już od soboty będziemy przy cmentarzach. Skupimy się na zapewnieniu porządku, na informacji, na wskazywaniu i pouczaniu. Jednak w trudnych sytuacjach będziemy również wystawiać mandaty. Apelujemy do mieszkańców, żeby jechali na cmentarze komunikacją miejską – podkreśla Andrzej Czeran, zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Gdańsku do spraw operacyjnych.

Głównym zadaniem strażników miejskich będzie ochrona porządku w rejonie gdańskich nekropolii. Funkcjonariusze zadbają o zachowanie drożności dróg dojazdowych i będą reagować na przypadki nieprawidłowego parkowania. Zadbają również o bezpieczeństwo pieszych. W razie potrzeby będą informować o zmianach w organizacji ruchu i sposobach parkowania w pobliżu cmentarzy. Gdy będzie to konieczne, mundurowi podejmą interwencję także na terenie cmentarza. Zabezpieczenie nekropolii zostanie przeprowadzone we współpracy z policją.

Straż Miejska w Gdańsku zabezpieczenie cmentarzy z okazji dnia Wszystkich Świętych 2022 r.

Przypominamy, apelujemy!

  • W okolicy cmentarzy zostanie zmieniona organizacja ruchu drogowego. Kierowcy nie powinni ufać bezkrytycznie nawigacji, zwracać szczególną uwagę na znaki i bezwzględnie unikać jazdy na pamięć. Więcej o zmianach w organizacji ruchu, parkingach i lokalizacjach wejść na cmentarze na gzdiz.gda.pl
  • Aby uniknąć stania w korkach i oszczędzić sobie szukania miejsca postojowego na zatłoczonych parkingach, na cmentarz warto wybrać się komunikacją miejską. Z okazji dnia Wszystkich Świętych uruchomione zostaną specjalne linie autobusowe i tramwajowe. Część pojazdów będzie kursować ze zwiększoną częstotliwością. Więcej o organizacji komunikacji miejskiej w Gdańsku na ztm.gda.pl
  • Piesi powinni szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo. Tłok na parkingach i ulicach w rejonie nekropolii oznacza większe ryzyko potrącenia lub wypadku. Ważne, aby niezmotoryzowani dali się dostrzec kierowcom! Ciemna odzież i jesienna szarówka niestety temu nie sprzyjają. Doskonałym rozwiązaniem są elementy odblaskowe. Obowiązek ich używania ma każdy, kto po zmroku porusza się poza obszarem zabudowanym.
  • Wcześnie zapadający zmrok, tłumy ludzi na cmentarzach oraz wzmożony ruch wokół nich to niestety doskonałe pole do działania dla złodziei. Rabusie zazwyczaj obserwują swoją potencjalne ofiary i czekają na chwilę nieuwagi. Dlatego też trzeba unikać noszenia portfeli i telefonów komórkowych w zewnętrznych albo luźnych kieszeniach. Torebek i saszetek nie należy odkładać na ławkę czy nagrobek choćby na moment. W samochodach w widocznych miejscach nie powinny leżeć wartościowe przedmioty.
  • Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania. Obca osoba, mimo że jest miła i dobrze ubrana, nie zawsze musi mieć dobre zamiary. Nie dajmy satysfakcji złodziejom i nie pozwólmy się okraść!