Od soboty 30 października do poniedziałku 1 listopada strażników miejskich będzie można spotkać w pobliżu dużych cmentarzy w Gdańsku. Pozostałe nekropolie będą kontrolowane doraźnie. Przez trzy dni w zabezpieczeniu cmentarzy weźmie udział łącznie 47 patroli (97 funkcjonariuszy). Najwięcej mundurowych (33 patrole) będzie zaangażowanych w dniu Wszystkich Świętych.
Zabezpieczenie gdańskich cmentarzy zostanie przeprowadzone we współpracy z policją. Głównym zadaniem strażników będzie ochrona porządku w rejonie nekropolii. Funkcjonariusze zadbają o zachowanie drożności dróg dojazdowych i będą reagować na przypadki nieprawidłowego parkowania. W razie potrzeby będą informować o zmianach w organizacji ruchu i sposobach parkowania w pobliżu cmentarzy. Zadbają również o bezpieczeństwo pieszych. Jeśli będzie taka konieczność, mundurowi podejmą interwencję także na terenie cmentarza.
W Polsce nadal obowiązuje stan epidemii, dlatego funkcjonariusze szczególną uwagę zwrócą na przestrzeganie aktualnych obostrzeń. W czasie odwiedzin gdańskich nekropolii apelujemy o unikanie gromadzenia się, zachowanie minimum 1,5 metra dystansu od innych, zakrywanie ust i nosa maseczką tam, gdzie to konieczne oraz częstą dezynfekcję rąk.
Przypominamy, apelujemy!
- W rejonie cmentarzy zmieniona zostanie organizacja ruchu drogowego. Kierowcy nie powinni ufać bezkrytycznie nawigacji, zwracać szczególną uwagę na znaki i bezwzględnie unikać jazdy na pamięć. Więcej o zmianach w organizacji ruchu, parkingach i lokalizacjach wejść na cmentarze na gzdiz.gda.pl
- Z okazji Dnia Wszystkich Świętych uruchomione zostaną specjalne linie autobusowe i tramwajowe. Część pojazdów będzie kursować ze zwiększoną częstotliwością. By uniknąć korków i oszczędzić sobie szukania miejsca postojowego na zatłoczonych parkingach, na cmentarz warto wybrać się komunikacją miejską. Więcej o zmianach w komunikacji miejskiej na ztm.gda.pl
- O swoje bezpieczeństwo powinni zadbać piesi. Tłok na parkingach i ulicach w rejonie nekropolii oznacza większe ryzyko potrącenia lub wypadku. Niezmotoryzowani muszą dać się dostrzec kierowcom! Ciemna odzież i jesienna szarówka niestety temu nie sprzyjają. Ale jest na to rada: doskonałym rozwiązaniem są elementy odblaskowe. Obowiązek ich używania ma każdy, kto po zmroku porusza się poza obszarem zabudowanym.
- Wcześnie zapadający zmrok, tłumy ludzi na cmentarzach oraz wzmożony ruch wokół nich to niestety doskonałe pole do działania dla złodziei. Rabusie zazwyczaj obserwują swoją potencjalne ofiary i czekają na chwilę nieuwagi. Dlatego też trzeba unikać noszenia portfeli i telefonów komórkowych w zewnętrznych albo luźnych kieszeniach. Torebek i saszetek nie należy odkładać na ławkę czy nagrobek choćby na moment. W samochodach w widocznych miejscach nie powinny leżeć wartościowe przedmioty.
- Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania. Obca osoba, mimo że jest miła i dobrze ubrana, nie zawsze musi mieć dobre zamiary. Nie dajmy satysfakcji złodziejom i nie pozwólmy się okraść!