Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców
Winieta 1
Winieta 1
Strażnicy zabezpieczą okolice cmentarzy
Autor: Robert Kacprzak
Z okazji dnia Wszystkich Świętych przy gdańskich nekropoliach o porządek zadbają patrole straży miejskiej. W szczególności mundurowi będą skupiać się na: autach zaparkowanych niezgodnie z przepisami, bezpieczeństwie na przejściach dla pieszych oraz nielegalnym handlu. Funkcjonariusze będą też przypominać kierowcom o tymczasowych zmianach w organizacji ruchu.
ws

Od czwartku 31 października do niedzieli 3 listopada codziennie będzie można spotkać strażników w pobliżu czterech cmentarzy: Łostowickim, Srebrzysko, Garnizonowym i w Oliwie. Doraźnie będą też kontrolować pozostałe nekropolie. Łącznie przez cztery dni w zabezpieczeniu gdańskich cmentarzy weźmie udział 61 patroli (121 funkcjonariuszy). Najwięcej mundurowych (35 patroli) będzię zaangażowanych w dniu Wszystkich Świętych.

Głównym zadaniem strażników będzie ochrona porządku w rejonie nekropolii. Funkcjonariusze zadbają o zachowanie drożności dróg dojazdowych i będą reagować na przypadki nieprawidłowego parkowania. W razie potrzeby będą służyć informacjami o zmianach w organizacji ruchu i sposobach parkowania w rejonie cmentarzy. Zadbają również o bezpieczeństwo pieszych. Jeśli będzie taka konieczność, mundurowi podejmą interwencję także na terenie cmentarza.

Zabezpieczenie gdańskich cmentarzy zostanie przeprowadzone we współpracy z policją.

Przypominamy, apelujemy!
  • W rejonie wielu cmentarzy zmieniona zostanie organizacja ruchu drogowego. Kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na znaki i bezwzględnie unikać jazdy na pamięć.
  • Z okazji Dnia Wszystkich Świętych uruchomione zostaną specjalne linie autobusowe i tramwajowe. Część pojazdów będzie kursować ze zwiększoną częstotliwością. By uniknąć korków i oszczędzić sobie szukania miejsca postojowego na zatłoczonych parkingach, na cmentarz warto wybrać się komunikacją miejską.
  • O swoje bezpieczeństwo powinni zadbać piesi. Tłok na parkingach i ulicach w rejonie nekropolii oznacza większe ryzyko potrącenia lub wypadku. Niezmotoryzowani muszą dać się dostrzec kierowcom! Ciemna odzież i jesienna szarówka niestety temu nie sprzyjają. Ale jest na to rada: doskonałym rozwiązaniem są elementy odblaskowe. Obowiązek ich używania ma każdy, kto po zmroku porusza się poza obszarem zabudowanym.
  • Wcześnie zapadający zmrok, tłumy ludzi na cmentarzach oraz wzmożony ruch wokół nich to niestety doskonałe pole do działania dla złodziei. Rabusie zazwyczaj obserwują swoją potencjalne ofiary i czekają na chwilę nieuwagi. Dlatego też trzeba unikać noszenia portfeli i telefonów komórkowych w zewnętrznych albo luźnych kieszeniach. Torebek i saszetek nie należy odkładać na ławkę czy nagrobek choćby na moment. W samochodach w widocznych miejscach nie powinny leżeć wartościowe przedmioty.
  • Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania. Obca osoba, mimo że jest miła i dobrze ubrana, nie zawsze musi mieć dobre zamiary. Nie dajmy satysfakcji złodziejom i nie pozwólmy się okraść!