Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Strażnicy przygotowani do dnia Wszystkich Świętych

Strażnicy przygotowani do dnia Wszystkich ŚwiętychZbliża się czas, w którym bardzo wiele osób wybierze się na cmentarze, by odwiedzić groby bliskich, zadbać o nie lub po prostu spędzić kilka chwil w zadumie, oddać się wspomnieniom i refleksjom. O porządek w rejonie nekropolii w dniu Wszystkich Świętych zadbają jak co roku między innymi strażnicy miejscy. Mundurowi dołożą starań, aby świąteczny czas upłynął pod znakiem spokoju i bezpieczeństwa.

Zabezpieczenie dziewięciu gdańskich cmentarzy komunalnych zostanie zorganizowane przez Straż Miejską w Gdańsku na podobnych zasadach jak w latach ubiegłych. Funkcjonariusze będą patrolowali okolice nekropolii. Jeśli jednak dostaną zgłoszenie lub zostaną poproszeni o interwencję na terenie cmentarza, również podejmą działania. Strażnicy będą zwracać uwagę przede wszystkim na: parkowanie wbrew przepisom, nielegalny handel oraz przypadki dewastacji. Akcja będzie prowadzona we współpracy z policją.

Stałe patrole straży miejskiej będzie można spotkać przy największych cmentarzach już w sobotę. W niedzielę i poniedziałek do zabezpieczenia każdej nekropolii zostaną skierowane dwa patrole lub jeden (zależnie od wielkości cmentarza). We wtorek w działania zaangażowani będą niemal wszyscy gotowi do służby strażnicy. 1 listopada na terenie miasta pozostaną głównie patrole alarmowe, które podejmują interwencje między innymi w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Reszta mundurowych będzie pracowała przy nekropoliach.

Zabezpieczenie gdańskich cmentarzy przez straż miejską: Od 30 października do 1 listopada służbę przy nekropoliach pełnić będzie 76 patroli (153 funkcjonariuszy). Niedziela, 30 października 2016 r. 14 patroli (4 piesze, 10 zmotoryzowanych), 28 funkcjonariuszy Poniedziałek, 31 października 2016 r. 16 patroli (6 pieszych, 10 zmotoryzowanych), 32 funkcjonariuszy Wtorek, 1 listopada 2016 r. 46 patroli (15 pieszych, 31 zmotoryzowanych), 93 funkcjonariuszy
Uwaga na znaki!

1 listopada w rejonie wielu cmentarzy zmieniona zostanie organizacja ruchu drogowego. Tego dnia kierowcy muszą bezwzględnie unikać jazdy na pamięć i powinni bacznie uważać na znaki. Strażnicy chętnie pomogą wszystkim zdezorientowanym, udzielą informacji oraz pokierują na parking. Ale podejmą też interwencje wobec tych, którzy będą łamać przepisy i stwarzać zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

W trosce o siebie i swoje mienie

O swoje bezpieczeństwo powinni zadbać piesi. Tłok na parkingach i ulicach w rejonie nekropolii oznacza większe ryzyko potrącenia lub wypadku. Niezmotoryzowani muszą dać się dostrzec kierowcom! Ciemna odzież i jesienna szarówka niestety temu nie sprzyjają. Ale jest na to rada: doskonałym rozwiązaniem są elementy odblaskowe. Obowiązek ich używania ma każdy, kto po zmroku porusza się poza obszarem zabudowanym.

Wcześnie zapadający zmrok, tłumy ludzi na cmentarzach oraz wzmożony ruch wokół nich to niestety doskonałe pole do działania dla złodziei. Rabusie zazwyczaj obserwują swoją potencjalne ofiary i czekają na chwilę nieuwagi. Dlatego też trzeba unikać noszenia portfeli i telefonów komórkowych w zewnętrznych albo luźnych kieszeniach. Torebek i saszetek nie należy odkładać na ławkę czy nagrobek choćby na moment. W samochodach w widocznych miejscach nie powinny leżeć wartościowe przedmioty.

Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania. Obca osoba, mimo że jest miła i dobrze ubrana, nie zawsze musi mieć dobre zamiary. Nie dajmy satysfakcji złodziejom, nie pozwólmy się okraść!

O przygotowaniu miejskich służb do dnia Wszystkich Świętych czytaj więcej na: gdansk.pl