Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Strażnicy pomogli bić rekord

Autor: Robert Kacprzak
Bicie rekordu Guinnessa w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Wzięło w nim udział kilka gdańskich placówek oświatowych oraz instytucji. Uczniów dwóch szkół podstawowych wsparli nasi funkcjonariusze. Wydarzenie organizuje od pięciu lat Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
strażniczka pokazuje dzieciom przerowadzenie resuscytacji na fantomie

We wtorek 16 października czterech strażników z Referatu Profilaktyki pomagało uczniom Szkoły Podstawowej nr 52 oraz Szkoły Podstawowej nr 70 w próbie ustanowienia rekordu. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa była prowadzona przez 30 minut. W całej Polsce do udziału w przedsięwzięciu zgłosiło się ponad sto tysięcy osób. W najbliższych dniach Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ma poinformować, czy udało się pobić rekord.

Wydarzenie organizowane jest od pięciu lat przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w ramach programu edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Dzięki niemu w szkołach podstawowych powszechnie uczy się zasad udzielania pierwszej pomocy.

Gdańskie szkoły zaangażowane w bicie rekordu w zbiorowym niesieniu pierwszej pomocy (gdansk.pl)

Z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji od 2013 roku 16 października obchodzony jest Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca.

www.youtube.com/watch?v=V2uE64UvbfY