Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Strażnicy podczas Jarmarku św. Dominika

Autor: Marta Drzewiecka
Przez trzy tygodnie na Głównym i Starym Mieście w Gdańsku przewijają się tysiące odwiedzających. Impreza niezmiennie od lat cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców i turystów. Nad spokojnym przebiegiem tego wyjątkowego wydarzenia czuwają między innymi nasi funkcjonariusze.
radiowóz na Jarmarku Dominikańskim.JPG

Jednym z najważniejszych zadań mundurowych podczas jarmarku jest podejmowanie interwencji wobec sprawców wykroczeń drogowych. Strażnicy reagują na przypadki łamania przepisów przez kierujących autami, jak również przez rowerzystów, pieszych oraz użytkowników hulajnóg elektrycznych.

Nad ograniczeniem ruchu na terenie imprezy nadzór mają między innymi stałe posterunki strażników zlokalizowane na wjazdach ulic św. Ducha i Tobiasza. Funkcjonariusze kontrolują identyfikatory uprawniające do wjazdu w Strefę Ograniczonej Dostępności. Kierowców, którzy nie posiadają odpowiednich pozwoleń, informują gdzie mogą zaparkować swoje samochody.

strażnicy na przejściu dla pieszych

Jeśli jest taka potrzeba, mundurowi podejmują działania, które pomagają usprawnić ruch drogowy w bezpośrednim sąsiedztwie Jarmarku św. Dominika. W ostatni weekend wymagała tego sytuacja na skrzyżowaniu ulic: Pańskiej, Rajskiej i Podmłyńskiej. Strażnicy kierowali ruchem, zapewniając przejazd pojazdom i bezpieczne przejście pieszym.

Funkcjonariusze podejmują interwencje, gdy dochodzi do zakłócania spokoju i porządku. Zwracają uwagę na osoby bezdomne i żebrzące, w szczególności te, które wykorzystują do tego celu dzieci i zwierzęta. Reagują także na przypadki spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Bezkarne nie mogą się też czuć osoby trudniące się nielegalnym handlem. Dodatkowo do działań prewencyjnych w rejonie ulic Szafarnia i Długie Pobrzeże wykorzystywana jest łódź motorowa straży miejskiej.

motorówka.JPG

Strażnicy pomagają każdemu, kto tego potrzebuje. Zarówno poprzez udzielanie informacji osobom nieznającym topografii miasta, ale również w sytuacji gdy zgubi się dziecko czy ktoś wymaga pilnej pomocy medycznej.