Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Strażnicy na uniwersytecie

Autor: Monika Domachowska
Seniorzy są grupą, którą nierzadko na cel swoich działań obierają oszuści. Podczas spotkania zorganizowanego na Gdańskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku strażnicy edukowali seniorów, jak ustrzec się przed oszustwem.
strażnicy prowadzą zajęcia dla seniorów

1 lutego na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej w Gdańsku. Jego uczestnikami byli słuchacze Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wzięło w nim udział około 200 osób.

Mundurowi z Referatu Profilaktyki przekonywali seniorów, że warto zadbać o własne bezpieczeństwo i podpowiadali, w jaki sposób skutecznie to robić. Opowiadali m.in. o oszustach działających „metodą na wnuczka” – tłumaczyli jaka jest specyfika tych oszustw i jak zachować szczególną ostrożność na wypadek znalezienia się w podejrzanej sytuacji.

seniorzy rozmawiają ze strażnikiem.JPG

Podczas spotkania na Gdańskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku funkcjonariusze wyjaśniali również zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Opowiadali m.in. o roli elementów odblaskowych w zapewnieniu bezpieczeństwa pieszym (zwłaszcza zimą, gdy przez większą część dnia jest słaba widoczność). Zachęcali do noszenia odblasków, wręczając je zebranym.

seniorzy odbierają odblaski

Mundurowi mieli także dla seniorów ulotki informujące o tym, jak postępować z dzikimi zwierzętami w mieście i jak pomagać rannym lub zagubionym zwierzętom. Na ulotkach umieszczono również numery telefonów do wszystkich instytucji, które pomagają zwierzętom w mieście. Na koniec spotkania był też czas na pytania od seniorów. Zebrani dopytywali m.in. o szczegóły dotyczące przepisów porządkowych.