Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Strażnicy miejscy ekowykładowcami

Strażnicy miejscy ekowykładowcami

„Ekologiczna klasa” – kolejne lekcje pod tym hasłem odbyły się wczoraj i dziś w siedzibie Straży Miejskiej w Gdańsku. Naszymi gośćmi były tym razem dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 59 w Gdańsku-Olszynce.

Najmłodszych uczniów szkół podstawowych na ekozajęcia Straż Miejska zaprasza do swojej siedziby przy ulicy Elbląskiej. A jak wiadomo, dla uczniów każde wyjście poza teren szkoły jest nie lada frajdą. Lecz to nie koniec atrakcji! W naszej sali wykładowej najmłodsi dostają solidną porcję wiedzy w bardzo przystępnej formie – są filmiki, prezentacje, ćwiczenia praktyczne oraz swobodne pogawędki.

Podczas nietypowej lekcji młodzi ludzie uczą się w kilkunastoosobowych grupach podstawowych zasad ekologii: m.in. jak segregować śmieci, jak ograniczać ich ilość, co to jest recycling. Uczniowie przynoszą ze sobą odpady i pod okiem fachowców muszą je samodzielnie posegregować.

Pomysł na organizację takich zajęć, adresowanych do najmłodszych uczniów jest strzałem w dziesiątkę – uważa Monika Łapińska-Kopiejć, specjalista ds. promocji w Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku. Edukowanie dzieci w zakresie postępowania z odpadami to znakomita inwestycja na przyszłość. Zainteresowanie ekolekcjami jest bardzo duże, dlatego cieszy nas, że w przedsięwzięcie zaangażowała się Straż Miejska i że mamy kolejnych profesjonalnych wykładowców. Dzieci bardzo lubią zajęcia, podczas których mogą być aktywne. Nawet jeśli omawiane tematy nie należą do najłatwiejszych, uczniowie błyskawicznie rozumieją o co chodzi w segregowaniu odpadów. Dzieci wykorzystują potem tę wiedzę praktycznie, w domu i wręcz pilnują, żeby ich najbliżsi przestrzegali ekozasad – podkreśla pani Monika.

Lekcje „Ekologicznej klasy” prowadzą strażnicy miejscy z Referatu Profilaktyki, wspierani przez pracowników Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. Zajęcia odbywają się już od kilku lat.

[gallery link="file" ids="10069,10070,10071"]