Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Strażnicy i streetworkerzy dla bezdomnych

Strażnicy i streetworkerzy dla bezdomnychWspólne działania funkcjonariuszy z Referatu II i gdańskich streetworkerów z Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta dotyczyły kontrolowania miejsc przebywania osób bezdomnych.

Streetwork w dosłownym tłumaczeniu to praca na ulicy, praca uliczna. Jest to specyficzny sposób, metoda mająca na celu dotarcie do konkretnej grupy odbiorców poprzez bezpośrednie spotkanie w miejscach najczęściej przez nich odwiedzanych. Streetwork jest formą pracy socjalnej polegającą na pracy z podopiecznymi w ich środowisku. W Polsce metodą streetworkingu zajmuje się niewiele organizacji, ale już dostrzeżono ogromne korzyści wynikające ze specyfiki tej metody. (źródło: http://www.bezdomnosc.org.pl)

Wspólne kontrole strażników i streetworkerów odbyły się we wtorek, 9 grudnia, w godzinach wieczornych. Sprawdzone zostały podwórka gdańskiego Śródmieścia, a także altany śmietnikowe. Zasięg inspekcji obejmował następujące ulice: Sukiennicza, Karpia, Katarzynki, Reflektarska, Wodopój, Złotników, Długi Targ, Kotwiczników, Plac Michalaka, Obrońców Poczty Polskiej, Długie Ogrody oraz Szczygla.

Napotkanym osobom oferowane było wsparcie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, a także Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta. Dwóch bezdomnych wymagało pomocy ze strony Pogotowia Socjalnego.

[gallery link="file" columns="2" ids="11734,11735"]