Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Popiół pod specjalnym nadzorem

Autor: Andrzej Hinz
Cztery miesiące temu w gdańskiej straży miejskiej powołany został zespół ds. spalania odpadów w urządzeniach grzewczych. Od początku swojej działalności funkcjonariusze przeprowadzili 633 kontrole pieców. Wystawili 142 mandaty na łączną kwotę 15 210 złotych. W tym czasie pobrali też 17 próbek popiołu. Znamy wyniki analizy 11 spośród nich. W 9 wykryto substancje, których obecność świadczy o spalaniu odpadów.
Popiół

Specjalny zespół strażników zajmujący się kontrolą palenisk istnieje w naszej formacji od 5 listopada 2019 roku. W jego skład wchodzi obecnie pięciu funkcjonariuszy. Głównym zadaniem tej grupy jest kontrola pieców i instalacji grzewczych na terenie gdańskich nieruchomości. A zgłoszeń od mieszkańców nie brakuje. Od początku listopada 2019 roku na numer 986 wpłynęły 423 zgłoszenia związane z nieprawidłowym paleniem w piecach. W tym czasie mundurowi z zespołu przeprowadzili 633 kontrole urządzeń grzewczych. Wystawili 142 mandaty na łączną kwotę 15 210 złotych, pouczyli 6 osób, a wobec jednej skierowali wniosek o ukaranie do sądu. 

Popiół2

Przez cztery miesiące strażnicy pobrali 17 próbek popiołu. Trafiły one do specjalistycznego laboratorium. Znamy już wyniki analizy 11 spośród nich. W 9 przypadkach wykazała ona fakt spalania materiałów zabronionych. W badanym popiele znajdowały się też gwoździe, śruby i zszywki tapicerskie.

Z naszych obserwacji wynika, że odpady nadal i z premedytacją wykorzystywane są jako materiał opałowy. Nagminne jest spalanie odpadów drewnopochodnych, pociętych mebli, kolorowych czasopism, folii i opakowań z tworzyw sztucznych – mówi koordynator zespołu Dorota Gwizdalska.

Na podstawie otrzymanych analiz sprawcom wykroczeń zostaną teraz zaproponowane mandaty. W przypadku odmowy przyjęcia sporządzimy wnioski o ukaranie do sądu – dodaje.

gwożdzie 1
Śruby
Przypominamy - artykuł 191 Ustawy z dnia 14 grudnia 2012r. o odpadach mówi, że kto termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu (do 30 dni) albo grzywny (do 5000 złotych). Strażnik miejski może wypisać mandat w wysokości od 20 do 500 złotych.