Osoby parkujące pojazdy na terenie Głównego Miasta powinny mieć się na baczności. Straż Miejska zapowiada koniec taryfy ulgowej. Od poniedziałku 18 listopada będzie więcej kontroli i mandatów.
Wąskie uliczki Głównego Miasta nie zostały zaprojektowane do parkowania samochodów. Każdego dnia otrzymujemy zgłoszenia dotyczące blokowania i utrudniania ruchu na terenie Głównego Miasta – mówi Mirosław Marjański Kierownik Referatu Kierowania. Odnotowujemy wiele przypadków stwarzających bezpośrednie zagrożenie w ruchu drogowym. Blokowane są chodniki, bramy wjazdowe oraz skrzyżowania – wylicza Marjański. Potwierdzają to statystyki - liczba interwencji drogowych realizowanych przez Straż Miejską wzrasta. W październiku municypalni podjęli o 1000 więcej interwencji drogowych niż we wrześniu. Niestety, nie rozwiązało to problemu na Głównym Mieście. Wczoraj, 13 listopada, dostaliśmy zgłoszenie dotyczące autobusu miejskiego, który nie mógł przejechać przez skrzyżowanie z powodu źle zaparkowanych pojazdów - mówi Andrzej Czeran Zastępca Komendanta ds. Prewencji. Skoro instruowanie kierowców, którzy notorycznie parkują niezgodnie z przepisami nie przynosi rezultatów musimy być bardziej restrykcyjni – dodaje.
18 listopada w rejon Głównego Miasta zostaną skierowane dodatkowe patrole z innych dzielnic. Od wczesnych godzin rannych do późnowieczornych strażnicy będą kontrolować poprawność parkowania. Akcja potrwa do odwołania.
Zgodnie z kodeksem drogowym niedozwolone jest parkowanie pojazdu w obrębie 10 m od skrzyżowania, jak również w obrębie 15 m od przystanku autobusowego lub znaku, który go wyznacza. Za parkowanie wbrew przepisom bezmyślny kierowca może otrzymać nie tylko mandat. Jeżeli pozostawi samochód w miejscu, w którym jest to zabronione w sposób nieutrudniający ruch lub niezagrażający bezpieczeństwu na koło pojazdu może zostać założone urządzenie blokujące (art. 130a Ustawy Prawo o ruchu drogowym Dz. U. 1997 nr 98 poz. 602). W skrajnych przypadkach, gdy zaparkowany samochód znajduje się miejscu, w którym jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu auto powinno zostać odholowane (art. 130a ust. 8 Ustawy Prawo o ruchu drogowym; Dz. U. 1997 nr 98 poz. 602).
Więcej na temat zatarasowanego skrzyżowania na stronie Kosycarz Foto Press.