25 września strażnicy miejscy świętowali osiemnastolecie istnienia swojej formacji.
Obchodzone co roku święto Straży Miejskiej tym razem miało szczególny charakter. Podczas święta do użytku został oddany odremontowany budynek skrzydła „C”. Uroczystego otwarcia dokonał Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, a nowe pomieszczenia poświęcił ks. Bernard Zieliński. Podczas uroczystości zostały również nagrodzone osoby, które najdłużej pracują w Straży Miejskiej. Odznaczenia za długoletnią służbę wręczył Wojewoda Pomorski Roman Zaborowski.
Gdańska Straż Miejska powstała 9 sierpnia 1991 roku. W tym dniu ówczesny Prezydent Gdańska Franciszek Jamroż wydał zarządzenie nr 18/91 o utworzeniu Straży Miejskiej w Gdańsku. W lokalnej trójmiejskiej prasie i radiu ukazywały się ogłoszenia o naborze do tworzącej się formacji. 24 września 1991 roku zarządzenie Prezydenta Gdańska zostało potwierdzone Uchwałą nr XXXII/179/91 Rady Miasta Gdańska. Do pracy w nowej formacji zgłosiło się 86 kandydatów, spośród których wybrano 35 osób. Pierwszym komendantem Straży Miejskiej został Henryk Wiesiołłowski.
Straż Miejska jest instytucją, której codzienna praca nie obfituje w spektakularne wydarzenia, jednak w ciągu ostatnich osiemnastu lat zawsze, gdy w mieście dochodziło do sytuacji kryzysowych, Straż Miejska robiła wszystko, co było w jej mocy, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Gdańska. Strażnicy miejscy ratowali ludzi podczas pożaru w hali Stoczni Gdańskiej w 1994 roku, byli wśród służb ratowniczych, gdy wybuchł gaz w wieżowcu przy Wojska Polskiego w 1995 roku (szczególnie przydatna okazała się sekcja psów ratowniczych). Aktywnie uczestniczyli w działaniach ratunkowych podczas powodzi w Gdańsku w 2001 roku. Brali czynny udział w zabezpieczaniu terenu podczas pożaru w kościele pw. św. Katarzyny (2006). Dodatkowo w 1997 roku 18 gdańskich strażników ratowało ludzi i ich dobytek podczas Powodzi Stulecia na Dolnym Śląsku.