Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Straż Miejska podczas Euro 2012

Straż Miejska na EURO 2012

Piłkarskie Mistrzostwa Europy w Gdańsku przebiegały w przyjaznej i bezpiecznej atmosferze. Straż Miejska odnotowała o połowę mniej interwencji niż w czerwcu zeszłego roku.

Zapewnienie spokoju i porządku na terenie Gdańska było możliwe dzięki rzetelnym przygotowaniom strażników polegającym na analizie potencjalnych zagrożeń i omówieniu strategii działania na czas Euro. Strażnicy dołożyli wszelkich starań, aby osoby przebywające w mieście czuły się bezpiecznie i mogły w przyjaznej atmosferze dopingować swoją drużynę – podkreśla Leszek Walczak Komendant Straży Miejskiej w Gdańsku. W Gdańsku podczas Euro nie doszło do żadnych poważnych incydentów - dodaje.

[gallery link="file" columns="1" include="6165"]

W dniach meczowych 14 i 18 czerwca niemal 150 strażników pełniło służbę. Około 100 funkcjonariuszy pilnowało miasta w dni okołomeczowe.

Strażnicy miejscy byli wsparciem dla kibiców. Fani piłki nożnej w Strefie Kibica i na Głównym Mieście pytali głównie o komunikację miejską, ale również o najbliższą restaurację, hotel, bądź centrum handlowe. Zabiegali o pamiątkowe zdjęcie ze strażnikami i na znak przyjaźni proponowali wymianę emblematów. Strażnicy miejscy, oprócz realizowania podstawowego zadania polegającego na czuwaniu nad porządkiem publicznym pełnili również służbę w patrolach językowych. Dzięki temu pomogli wielu obcokrajowcom oraz polskim kibicom.

[gallery link="file" columns="1" include="6166"]

W czerwcu 156 osób zostało przewiezionych do Pogotowia Socjalnego. To cztery razy więcej, niż rok temu. We wszystkie cztery dni meczowe 38 osób trafiło do pogotowia. Rok temu, w tych samych dniach czerwca mieliśmy zaledwie 1 taką sytuację.

[gallery link="file" columns="1" include="6167"]

Podczas Euro na numer alarmowy Straży Miejskiej 986 wpłynęły 1532 zgłoszenia. W cztery dni meczowe mieszkańcy 90 razy informowali Straż Miejską o łamaniu ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Natomiast w czasie euro służby strażnicy podjęli dodatkowo jeszcze 56 takich interwencji.

[gallery link="file" columns="1" include="6168"]

Według międzynarodowej grupy badaczy opinii publicznej SCORE, podczas pierwszych dwóch tygodni EURO 2012 przyjechali do Gdańska goście z Irlandii (32%), Polski (30%), Hiszpanii (11%) i Niemiec (5%). Niemal wszyscy (93%) ocenili ogólną atmosferę w Gdańsku jako doskonałą lub bardzo dobrą; 83% postrzegało Gdańsk jako bardzo bezpieczny. Ogromna większość (88%) respondentów poleciłaby Gdańsk znajomym jako cel urlopu.