Tegoroczna edycja trwała od poniedziałku do wtorku (10-11 października). Pierwszego dnia organizatorzy wraz ze strażnikami miejskimi odwiedzili Olszynkę. Funkcjonariusze czekali na mieszkańców w namiocie, który stanął przy ulicy Niwki. Na spotkaniu pojawiło się wiele osób, które chciały porozmawiać z mundurowymi o lokalnych problemach związanych z porządkiem i czystością na terenie dzielnicy.
Strażnicy udzielali zainteresowanym w tym zakresie obszernych wyjaśnień oraz informacji. W ramach akcji edukacyjnej rozdawali także broszury dotyczące systemu gospodarowania odpadami. Po zakończonym dyżurze mundurowi wspólnie z urzędnikami i radnymi dzielnicy odbyli spacer, podczas którego omawiali kwestie porządkowe. Tego samego dnia pracowników WGK można było też spotkać w dyżurnych namiotach zlokalizowanych przy ulicy Bulońskiej i Piecewskiej w dzielnicy Piecki-Migowo.
We wtorek, 11 października, mundurowi uczestniczyli w spotkaniu, które odbyło się na Żabiance. Stanowiska edukacyjno-informacyjne były zlokalizowane przy ulicy Wejhera i Sztormowej. Strażnicy miejscy prowadzili konsultacje dla mieszkańców i udzielali porad w zakresie selektywnej zbiórki odpadów. Na miejscu obecni byli także radni dzielnicy, którzy wspólnie z urzędnikami chodzili po osiedlowych uliczkach. Uczestnicy spotkania podczas spaceru poruszali między innymi kwestie związane z nieporządkiem przy wiatach śmietnikowych oraz uzgadniali wprowadzenie nowych procedur dotyczących odbioru odpadów.
W Gdańsku działania edukacyjne w zakresie prawidłowej segregacji odpadów prowadzone są już od kilku lat. Nadal jednak pojawiają się problemy dotyczące odpadów nietypowych i niebezpiecznych pozostawianych np. przy altanach śmietnikowych. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że edukacja w tym zakresie to proces długofalowy, rozłożony na lata. Najważniejsze jest, aby nowe, lepsze rozwiązania były wprowadzane na bieżąco. Wszystko to w trosce o estetykę naszego miasta i ochronę środowiska.