Obowiązek składania deklaracji o źródłach ciepła wynika z Ustawy z dnia 21 listopada 2008 roku o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz.U.2024.0.1446) wraz z późniejszymi zmianami. Warto przypomnieć, że za brak złożonej deklaracji w wyznaczonym terminie grozi kara grzywny. Jednak osoby, które spóźniły się z obowiązkiem, mogą uniknąć kary, jeśli złożą deklarację przed powzięciem informacji o wykroczeniu przez urzędników. Właściciele oraz zarządcy nieruchomości są zobowiązani do zgłoszenia, jakiego rodzaju źródła ciepła bądź paliwa (o mocy mniejszej niż 1 MW) są wykorzystywane w ich budynkach. Zgodnie z przepisami, deklaracja powinna być złożona w ciągu 14 dni od uruchomienia nowego systemu grzewczego. Niestety wciąż wielu mieszkańców Gdańska nie jest świadomych tego obowiązku.
Od początku tego roku strażnicy miejscy z Referatu Ekologicznego, oprócz kontroli związanych ze spalaniem odpadów w piecach domowych sprawdzają również, czy mieszkańcy mają złożoną deklarację CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków). Brak takiego zgłoszenia może skutkować nałożeniem mandatu do 500 złotych. Jeżeli sprawa zostanie skierowana do sądu, grzywna może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.
Od 1 lipca 2021 roku dane ze złożonych przez obywateli deklaracji gromadzone są w systemie CEEB. Pozwalają one oszacować stan powietrza w Polsce. Dzięki tej bazie danych gminy regularnie otrzymują aktualne dane na temat sposobów ogrzewania budynków na ich obszarze. Jeśli w danej gminie działa wiele przestarzałych, nieekologicznych pieców, zwanych potocznie "kopciuchami", samorząd może już teraz korzystać z raportów CEEB, aby podejmować działania mające na celu ograniczenie zanieczyszczeń powietrza.
Dlaczego deklaracja CEEB jest ważna?
Takie oświadczenie ma kluczowe znaczenie dla walki z niską emisją zanieczyszczeń i poprawą jakości powietrza. Dzięki niej lokalne władze mogą monitorować, jakie źródła ciepła są wykorzystywane, a tym samym lepiej planować działania mające na celu redukcję zanieczyszczeń. Jest to szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym, kiedy problem smogu jest najbardziej odczuwalny.
Jak złożyć deklarację?
• Za pośrednictwem e-formularza,
• Wysyłając pocztą na adres: Urząd Miejski w Gdańsku, Biuro Energetyki, ul. Nowe Ogrody 8/12 80-803 Gdańsk,
• Osobiście w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, ul. Nowe Ogrody 8/12, pokój 40, ZOM nr 1, lub ul. Partyzantów 74, pokój 210, ZOM nr 4 ul. Wilanowska 2, punkt informacyjny.