Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Sprawca rozboju aresztowany

Autor: Wojciech Siółkowski
Nawet 12 lat więzienia grozi 17-letniemu gdańszczaninowi, podejrzanemu o dokonanie rozboju z użyciem noża. Poszukiwany mężczyzna został rozpoznany przez pracownika straży miejskiej i zatrzymany przez policję.
monitoring studio2

Środa, 20 lutego. Około godziny 4:13 operator miejskiego monitoringu obserwował rejon Bramy Wyżynnej. W pewnej chwili obok budynku LOT zauważył młodego mężczyznę. Jego wygląd i ubiór natychmiast skojarzył z opisem sprawcy rozboju, poszukiwanego przez funkcjonariuszy z Komisariatu Policji II.

Mężczyzna szedł od strony budynku LOT ulicą Długą i Długim Targiem w kierunku Złotej Bramy. Nie spuszczałem z niego oka i na bieżąco informowałem oficera dyżurnego policji, w którym miejscu jest poszukiwany. W tym czasie jechał już po niego policyjny radiowóz - relacjonuje operator miejskiego monitoringu. W ciągu siedmiu minut od chwili zgłoszenia, mężczyzna został zatrzymany – dodaje.

Nad sprawą rozboju z użyciem noża policjanci pracowali od poniedziałku 18 lutego. Tego dnia po godzinie 22:00 na jednej z ulic Śródmieścia pewien mężczyzna został zaatakowany w plecy ostrym narzędziem i zmuszony do zakupu alkoholu. Napastnik zagroził, że zrobi pokrzywdzonemu krzywdę, jeśli ten nie wykona jego polecenia. Po zdarzeniu zaatakowany mężczyzna zaalarmował policjantów, którzy natychmiast rozpoczęli poszukiwania sprawcy rozboju. Podczas gdy funkcjonariusze z grupy dochodzeniowo-śledczej przesłuchiwali świadków i przeprowadzali oględziny, policjanci kryminalni typowali sprawcę, przeglądali i zabezpieczali monitoringi.

Już następnego dnia mundurowi mieli rysopis napastnika. Informacja natychmiast trafiła do policjantów patrolujących ulice miasta oraz pracowników straży miejskiej, którzy obsługują miejski monitoring. Dzięki skutecznej współpracy obu służb, sprawca trafił do policyjnej celi. W chwili zatrzymania 17-letni gdańszczanin był nietrzeźwy.

W czwartek mężczyzna został doprowadzony do prokuratora, który przedstawił mu zarzut rozboju z użyciem noża, czym naraził pokrzywdzonego na bezpośrednią utratę życia. Złożony został również wniosek o aresztowanie 17-latka na najbliższe miesiące. Sąd przychylił się do tego wniosku - informuje aspirant Karina Kamińska, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku.

Za rozbój podejrzany może trafić do więzienia nawet na 12 lat.