Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Spotkanie Wydziału Centrum z radnymi

Strażnicy z Wydziału Centrum spotkali się z radnymi

W siedzibie Straży Miejskiej w Gdańsku w dniu 26 marca odbyło się spotkanie strażników z Wydziału Centrum Straży Miejskiej w Gdańsku z przewodniczącymi zarządów rad dzielnic i osiedli z centralnej części miasta.

W spotkaniu uczestniczyli radni Rady Dzielnicy Gdańsk Śródmieście, Rady Osiedla Gdańsk Siedlce i Rady Osiedla Gdańsk Wzgórze Mickiewicza, Kierownicy Referatów Dzielnicowych  oraz strażnicy rejonowi. Na początku spotkania Naczelnik Wydziału Grzegorz Pawlak serdecznie przywitał zgromadzonych gości.  Następnie każdy z radnych kolejno przedstawiał problemy dzielnicowe, zgłaszane przez mieszkańców.

Rozmowa z radnymi skupiła się wokół kilku dominujących problemów: nieprzestrzeganiu obowiązków przez właścicieli psów, zakłócaniu spokoju publicznego i zaśmiecaniu. Uczestnicy spotkania szukali sposobów na wyeliminowanie psich nieczystości z podwórek Gdańska. Jednym z pomysłów było uruchomienie psich toalet, czyli miejsc, w których czworonogi mogłyby swobodnie dokonywać swojej powinności bez konsekwencji karnych właściciela. Pozostałe w psich toaletach nieczystości usuwałaby firma, specjalizująca się w usuwaniu tego typu nieczystości. Takie rozwiązanie przyjęło się we Francji, podkreśla Naczelnik Grzegorz Pawlak.

Mieszkańcy śródmieścia skarżyli się głównie na hałas, dobiegający z pobliskich knajpek.  Następnie zaśmiecanie, czy strażnicy kontrolują w jakiś sposób firmy pod kątem czystości? Pyta Anetta Budzińska, Przewodnicząca Rady Dzielnicy Gdańsk Śródmieście. Owszem, odpowiada Naczelnik i informuje, że proceder podrzucania śmieci pod wiaty śmietnikowe raz to firm do śmietników mieszkańców raz mieszkańców pod wiaty śmietnikowe firm jest doskonale znany i monitorowany. Codziennie sprawdzamy umowy na wywóz śmieci i dyscyplinujemy osoby dokonujące tego wykroczenia.

Kolejnym punktem spotkania była rozmowa na temat nowej ustawy porządkowej. Krzysztof Knitter, radny Osiedla Wzgórze Mickiewicza, zwrócił uwagę na fakt, że właściciele domków jednorodzinnych bardziej doceniają segregację śmieci, ponieważ ta pozwala im zatrzymać w domowym budżecie środki finansowe, przeznaczone na wywóz śmieci. Ponadto zwrócił uwagę na amatorów jazdy na kładach i skuterach bez kasku. Rodzice pozwalają dzieciom na brawurową jazdę, nie zdając sobie sprawy, że jazda bez kasku jest bardzo niebezpieczna. Jeżdżąc z taką prędkością bez jakiejkolwiek ochrony i nadzoru osoby dorosłej, sami kopiemy sobie grób - dodaje Krzysztof Knitter i wyciąga mapę zagrożeń, jaką przygotował na okazję spotkania ze Strażą Miejską w Gdańsku.

Radni Rady Osiedla Gdańsk Siedlce w związku z planem usystematyzowania rozmieszczenia i rodzaju znaków, stawianych na Osiedlu, pytali strażników gdzie i jaki znak raz postawiony przyczyniłby się do zmniejszenia ilości popełnianych wykroczeń drogowych, takich jak: blokowanie chodników, czy jazdy „pod prąd”. Radni zamierzają przede wszystkim zwiększyć ilość miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych oraz osób parkujących w pobliżu ośrodków zdrowia.

Z wypowiedzi radnych wynika, że doceniają pracę strażników oraz chwalą sobie współpracę z kierownikami referatów i strażnikami rejonowymi. Naczelnik Wydziału zanotował zgłoszone przez radnych postulaty, a sami radni z różnych dzielnic wymienili się również własnymi doświadczeniami w zakresie poprawy porządku. Było to pierwsze tego typu spotkanie. Jesienią strażnicy z Wydziału Centrum zamierzają ponownie spotkać się z radnymi, aby zweryfikować skuteczność podejmowanych w dzielnicach działań.

[wpspoiler name="Fotorelacja - Strażnicy z Wydziału Centrum spotkali się z radnymi" ][gallery link="file" columns="3" include="7372, 7373, 7374, 7375, 7376, 7377, 7378, 7379, 7380"] [/wpspoiler]