Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Spotkaj się z sąsiadami

Organizatorzy Gdańskich Dni Sąsiadów zapraszają osoby chcące bliżej poznać swoich sąsiadów do rejestrowania spotkań i pobierania pakietów startowych. Dodatkowo spośród osób, które prześlą relacje ze spotkania zostaną wylosowane atrakcyjne nagrody.

Idea Dnia Sąsiada narodziła się we Francji w 1999 roku w umysłach Europejskiej Federacji Solidarności Lokalnej (EFLS). Sąsiedzkie święto zostało wymyślone jako remedium na rozpadające się więzi społeczne. Genialna w swej prostocie formuła miała pomóc przezwyciężyć nasilające się procesy atomizacji społecznej poprzez zachęcanie ludzi żyjących na jednej ulicy do wzajemnego poznawania się. Pomysł EFLS okazał się sukcesem - od 2004 roku święto obchodzone jest przez coraz większą rzeszę  ludzi, w coraz większej liczbie miast.

Do Gdańska idea sąsiedzkiego święta dotarła w 2006 roku. Jako pierwsza spotkanie z sąsiadami i sąsiadkami zorganizowała Pani Danuta Poczman wraz ze Stowarzyszeniem „Stara Oliwa”. W roku ubiegłym padł rekord frekwencyjny - w Gdańskich Dniach Sąsiadów (GDS) wzięło udział ponad 20 tysięcy osób. Organizatorami przedsięwzięcia w 2013 roku są Instytut Kultury Miejskiej, Urząd Miejski w Gdańsku, Fundacja „Wspólnota Gdańska” oraz Straż Miejska w Gdańsku.

Jak pokazują relacje z poprzednich edycji GDS sąsiedzkie spotkania polegające na dzieleniu poczęstunkiem i zabawie na świeżym powietrzu pozwalają przezwyciężać dzielące ludzi bariery. Anonimowe postacie, dotychczas obojętnie mijane na schodach, czy w osiedlowym sklepie, okazują się być sympatycznymi i ciekawymi ludźmi, z którymi warto utrzymywać kontakt.

Każda osoba przygotowująca i rejestrująca spotkanie lub festyn na stronie GDS lub w Punkcie Informacji Kulturalnej Instytutu Kultury Miejskiej, otrzyma pakiet startowy pomocny w organizacji imprezy. W skład pakietu wchodzą: koszulka, plakaty, zaproszenia, identyfikatory, poradnik „10 dobrych rad, aby święto było udane”, baloniki, girlandy oraz kubki i serwetki na sąsiedzki stół. Pakiety będą gotowe do odebrania w połowie kwietnia, o dokładnym terminie organizatorzy zostaną powiadomieni drogą mailową.

Dodatkowo, wysyłając relację ze spotkania organizator ma szansę wygrać atrakcyjne nagrody - meble i pawilony ogrodowe, lampy solarne, parasole, śpiwory, grille oraz pakiety promocyjne Gdańska. Losowanie nagród odbędzie się 22 czerwca 2013 w ramach uroczystości Urodziny Galerii Sztuki Warzywniak.

W 2013 roku Gdańskie Dni Sąsiadów potrwają przez miesiąc od 26 kwietnia do 26 maja.

Sponsorem tegorocznej edycji Gdańskich Dni Sąsiadów jest firma GAZ-SYSTEM. Zapraszamy do rejestracji! Znajdź nas na Facebooku