Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Spadł śnieg? Trzeba odśnieżać!

Autor: Wojciech Siółkowski
"Jak jest zima, to musi być zimno" – zwykł mawiać jeden z bohaterów znanego i lubianego filmu. A czasami musi też popadać śnieg. Takie jest odwieczne prawo natury! Gdy zaczyna prószyć, to dla administratorów i zarządców posesji sygnał, że niebawem będą mieli co robić. Odśnieżanie jest bowiem ich obowiązkiem. Zaniedbanie lub niewłaściwe wywiązanie się z tej powinności może niestety skutkować karą. Dlatego warto wiedzieć co i jak robić, by nie popełnić wykroczenia.
zaśnieżona ulica sygnalizacja drogowa bloki mieszkalne reklamy piesi znaki drogowe samochód drzewa

Odśnieżenie chodnika jest obowiązkiem administratora lub zarządcy nieruchomości. Przepisy mówią, że śnieg trzeba usunąć do godziny 8:00 rano lub w ciągu 6 godzin od momentu, gdy przestanie intensywnie padać (Uchwała Rady Miasta Gdańska z dnia 26 lutego 2015 r. w sprawie Regulaminu czystości i porządku na terenie miasta Gdańska w związku z ustawą z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach).

Każdy, kto dopuści się zaniedbania, musi liczyć się z mandatem w wysokości 100 złotych. Trzeba też mieć na uwadze, że gdy na nieodśnieżonym chodniku zdarzy się wypadek, poszkodowana osoba może żądać od administratora na drodze cywilnej zadośćuczynienia.

Jak prawidłowo odśnieżać?

Uprzątnięty śnieg nie może utrudniać pieszym przechodzenia. Nie wolno go też zrzucać na jezdnię, bo można za to dostać mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. Najlepiej jest zsunąć śnieg na krawędź chodnika, gdzie nie będzie przeszkadzał ani pieszym, ani kierowcom.

Jeśli na chodniku wyznaczone zostały przez miasto miejsca parkingowe (zarówno płatne jak i bezpłatne), za odśnieżenie takiego miejsca odpowiedzialny jest zarządca drogi.

Wciąż ślisko? Warto posypać…

By chodnik nie był śliski, można posypać go piaskiem (o średnicy cząstek od 0,1 do 1 mm), kruszywem naturalnym lub sztucznym (o średnicy ziaren do 4 mm) albo solą drogową. Do użytku dopuszczone są też inne substancje: chlorek sodu, chlorek magnezu, chlorek wapnia (w postaci stałej lub zwilżonej) oraz mieszanki środków chemicznych i niechemicznych (Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 27 października 2005 roku w sprawie rodzajów i warunków stosowania środków, jakie mogą być używane na drogach publicznych ulicach i placach). Jeśli użyte zostały środki chemiczne, to takiego błota pośniegowego i lodu nie wolno składować pod drzewami, ani wrzucać do rzeki lub stawu.

Gdy śnieg stopnieje i nie będzie już ślisko, zarządca ma obowiązek posprzątania pozostałego piasku i kruszywa.

Zadbać trzeba nie tylko o chodnik

Administrator nieruchomości musi też usuwać sople i nawisy śnieżne, które mogłyby zagrażać zdrowiu lub życiu przechodniów. Jeśli tego nie zrobi, naraża się na mandat od 20 do 500 złotych (art. 72 Kodeksu wykroczeń).

Czytaj także: - Odśnieżamy! Kilka praktycznych porad… - Zimowe obowiązki mieszkańców - Zimą odśnieżamy – czyli „Razem dbamy o Nasze Miasto”