Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców
Winieta 1
Winieta 1
Samoobrona seniora

Gdańscy seniorzy poznali podstawy samoobrony oraz wzięli udział w wykładzie poświęconym bezpieczeństwu.

W pierwszych zajęciach poświęconych bezpieczeństwu w domu i w okolicy wzięło udział trzydziestu pięciu seniorów. Odbyły się one 17 lutego w Szkole Podstawowej nr 52 w Gdańsku Wrzeszczu. Seniorzy zostali podzieleni na dwie grupy. Dwadzieścia cztery osoby uczyły się w praktyce podstaw samoobrony, a pozostali uczestniczyli w wykładzie. Kursanci byli zadowoleni z zajęć i widzą sens tego typu działań.

„Może jak będę szła ciemną ulicą, to nie będę się już tak bała, bo czasami się boję. Teraz już będę wiedziała jak się obrócić, jakiego dać kopa – mówi Maria Czaja – Turowiecka, uczestniczka kursu. Kolejna seniorka, Alina Lewandowska dodaje: „Z przyjemnością przyjdę tutaj za tydzień. Myślę, że to mi się kiedyś przyda, a jeżeli nie, to mogę te wiadomości przekazać komuś bliskiemu”.

Zajęcia poprowadził instruktor Pomorskiego Klubu Okinawa Shorin-Ryu Karate, Adrian Litwiński, na co dzień funkcjonariusz Straży Miejskiej w Gdańsku. Wykład wygłosił Włodzimierz Michalak, również strażnik miejski. Uczestnicy będą brać udział w zajęciach do kwietnia. Kolejny cykl zajęć rozpocznie się w październiku. Rekrutację na zajęcia prowadzi Gdański Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Celem programu jest aktywizacja oraz uświadomienie osób starszych o zagrożeniach występujących w mieście, poszerzenie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i prawa oraz nauka metod postępowania w sytuacjach niebezpiecznych.

Program profilaktyczny „Wiem, znam, działam – bezpieczny Senior” przygotowała Straż Miejska w Gdańsku we współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku i Urzędem Miejskim. Działania te wpisują się w obchody Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej, którym jest rok 2012.

[wpspoiler name='Fotoreportaż: "Wiem, znam, działam - bezpieczny Senior"']

Wiem, znam, działam - Bezpieczny senior

[gallery link="file" include="5348, 5349, 5350, 5351, 5352, 5353, 5354, 5355, 5355, 5356, 5357, 5358, 5359, 5360, 5361, 5363"] [/wpspoiler]