Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Inspekcje i edukacja na rzecz czystego powietrza

Autor: Andrzej Hinz
W trosce o jakość życia gdańszczan i czyste powietrze, funkcjonariusze z Referatu Ekologicznego wznowili rozpoczęte w zeszłym roku kontrole. Inspekcje obejmują kluczowe obszary, takie jak zanieczyszczenia powietrza w rejonie Nowego Portu, przestrzeganie przepisów antysmogowych oraz weryfikację deklaracji CEEB.
radiowóz straży miejskiej ciężarówki przed terminalem portowym zaśnieżona ziemia

Pierwsze kontrole jakości powietrza rozpoczęły się w ubiegłym roku, w lipcu. Strażnicy, wyposażeni w specjalistyczny radiowóz - "mobilne laboratorium", dokonywali pomiarów stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w rejonie ulic Ku Ujściu, Lenartowicza oraz Śnieżnej. Wyniki potwierdziły, że jakość powietrza mieściła się w normach. Ważnym aspektem działań było również sprawdzanie przestrzegania przepisów przez kierowców ciężarówek transportujących materiały sypkie - głównie węgiel. Dzięki konsekwencji strażników przewoźnicy zaczęli stosować plandeki, a drogi dojazdowe do portu są regularnie czyszczone i zraszane. Analogiczne kontrole oraz inspekcje jakości powietrza są kontynuowane także w tym roku. Mundurowi swoje działania skupiają głównie na terenach przemysłowych w Nowym Porcie i jego okolicy.

strażnik sprawdza popielnik w piecu kaflowym

Kontrole pieców na paliwo stałe

Strażnicy z Referatu Ekologicznego we współpracy z funkcjonariuszami Referatów Dzielnicowych kontrolują piece na paliwo stałe w wytypowanych dzielnicach miasta. Podczas inspekcji weryfikowana jest zgodność instalacji grzewczych z przepisami uchwały antysmogowej. Mundurowi szczególną uwagę zwracają na piece bezklasowe, których użytkowanie jest niedozwolone. Działania funkcjonariuszy mają na celu nie tylko egzekwowanie przepisów, ale także informowanie mieszkańców o konieczności wymiany przestarzałych urządzeń grzewczych („kopciuchów”) na ekologiczne.

piec grzewczy kopciuch

Terminy wycofania pieców:
• Od 1 września 2024 r.: zakaz użytkowania kotłów niespełniających wymagań klasy 3.
• Od 1 września 2026 r.: zakaz użytkowania kotłów klasy 3 i 4.
• Od 1 lipca 2035 r.: zakaz użytkowania kotłów klasy 5.
• Od 1 września 2024 r.: wymóg wymiany kominków na zgodne z wymogami ekoprojektu.

piec grzewczy klasy 5 drewno opałowe

Weryfikacja deklaracji CEEB

Strażnicy sprawdzają również, czy właściciele nieruchomości złożyli deklarację w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
Przypominamy, że zgodnie z ustawą o wspieraniu termomodernizacji, każdy właściciel lub zarządca nieruchomości musi zgłosić źródło ciepła. Brak deklaracji może skutkować mandatem do 500 złotych, a w przypadku skierowania sprawy do sądu – nawet 5000 złotych.

Jak złożyć deklarację?

• Online: przez e-formularz na stronie zone.gunb.gov.pl
• Pocztą: na adres Urzędu Miejskiego w Gdańsku, ul. Nowe Ogrody 8/12, 80-803 Gdańsk.
• Osobiście: w punktach Urzędu Miejskiego na ul. Nowe Ogrody, Partyzantów lub Wilanowska.

Efekty Inspekcji

Pierwsze inspekcje w lipcu i sierpniu wykazały, że działania strażników przynoszą widoczne rezultaty. Przewoźnicy poprawili standardy, a mieszkańcy bardziej świadomie podchodzą do kwestii ochrony środowiska. W tym roku kontrole będą prowadzone przez cały rok, obejmując różne dzielnice Gdańska i angażując mieszkańców do wspólnej troski o jakość powietrza.