Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Rozmawiamy o dzielnicach

Rozmawiamy o dzielnicachPo wakacjach wróciły spotkania z radnymi dzielnic w ramach Forum Bezpieczeństwa Porządku Dzielnicowego. Spotkania potrzebne i dające obopólne korzyści ich uczestnikom. Strażnicy i przedstawiciele innych miejskich instytucji poznają problemy lokalnych społeczności z pierwszej ręki. Radni dzielnic otrzymują pomoc w ich rozwiązaniu.

Organizatorami Forum Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego są: Straż Miejska oraz Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. W spotkaniach uczestniczą też między innymi: funkcjonariusze policji, straży pożarnej, reprezentanci Zarządu Dróg i Zieleni, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Zarządu Transportu Miejskiego, Biur Obsługi Mieszkańców, spółdzielni mieszkaniowych, prywatnych zarządców nieruchomości oraz lokalnych organizacji.

Wzgórze Mickiewicza, Siedlce

Spotkanie odbyło się 19 października w siedzibie Rady Dzielnicy Wzgórze Mickiewicza na ul. Soplicy 15. Rozpoczęło się ono prezentacją Wydziału Centrum ze szczególnym uwzględnieniem działań straży miejskiej na terenie obu dzielnic. Zebrani goście mogli dowiedzieć się, z jakimi problemami w ich dzielnicach spotykają się strażnicy miejscy oraz poznać liczby i rodzaje wykroczeń popełnianych w ich okolicy.

Największą bolączką mieszkańców Wzgórza Mickiewicza jest to, co dzieje się wokół pomnika Adama Mickiewicza. Jest to miejsce, które okoliczna młodzież i nie tylko upodobała sobie na całodniowe libacje, po których zostają tam ogromne ilości śmieci. Radnym i mieszkańcom bardzo zależy na tym miejscu. Z własnych środków odnowili ciągle niszczony pomnik wieszcza, organizują akcję sprzątania tego terenu. Straż Miejska zobowiązała się objąć ten rejon szczególnym nadzorem.

Mieszkańcy Siedlec narzekali na sytuację w okolicy Szkoły Podstawowej nr 14. Za szkołą, a szczególnie za boiskiem młodzież spędza czas na paleniu papierosów i spożywaniu alkoholu. Zaczepiają przechodniów, utrudniają im przejście, a jest to miejsce, którędy rodzice odprowadzają małe dzieci do szkoły. Podobne nieprzyjemne sytuacje spotykają przechodniów na schodach obok Gimnazjum Lingwisty.

Radni zwrócili również uwagę na problem niesprzątania po psach. Zauważyli, że wiele dobrego w tym temacie mogłyby zdziałać patrole w godzinach porannych, gdy wiele osób wyprowadza swoje psy na spacer. Odpowiedzią na ich sugestie będzie akcja „Pupil” jeszcze w tym roku.

Uczestnicy spotkania byli także zainteresowani kompetencjami straży miejskiej w kwestii karania rowerzystów. Jak się okazało, rowerzyści jadący w dół ulicami Kartuską i Łostowicką przekraczają prędkość nie przepuszczają pieszych na przejściach i stanowią zagrożenie dla kierowców.

Strzyża, VII Dwór, Wrzeszcz Górny, Wrzeszcz Dolny, Oliwa, Osowa

Kolejne spotkanie odbyło się 22 października w siedzibie III Referatu Dzielnicowego przy Alei Grunwaldzkiej 128. Rozpoczęła je prezentacja Wydziału Północ. Zaproszeni goście mogli dowiedzieć się, z jakimi problemami porządkowymi mają do czynienia strażnicy miejscy w ich dzielnicach. Potem głos zabrali przedstawiciele dzielnic.

Jednym z postulatów zgłaszanych przez radnych była rozbudowa monitoringu miejskiego. Radni dzielnic, którym najbardziej zależy na dodatkowych kamerach w ich dzielnicach zaproponowali spotkanie w tej sprawie z przedstawicielami straży miejskiej, policji i WBiZK.

Pojawił się również temat nieprawidłowego parkowania, które jest prawdziwą plagą w każdej z dzielnic. Radni wspólnie zauważyli, że jest to problem, który narasta wraz z budową nowych kompleksów biurowych i budynków mieszkalnych. Kierowcy parkują na trawnikach, w zatoczkach autobusowych, na chodnikach, dantejskie sceny dzieją się codziennie rano pod szkołami… Przedstawiciele dzielnic wskazali też konkretne miejsca, gdzie należałoby dyscyplinować niefrasobliwych kierowców. Zostaną one objęte nadzorem strażników.

Szczególną uwagę poświęcono parkowaniu na zieleńcach. Przedstawicielka ZDiZ zaproponowała zorganizowanie wraz ze strażą miejską wspólnej akcji informacyjnej. Jej celem byłoby edukowanie kierowców i przekonanie mieszkańców, że warto reagować, gdy widzą taką sytuację.

Inne problemy, na które zwrócili uwagę radni to spożywanie alkoholu w miejscach objętych zakazem, niesprzątanie po psach, pojemniki na śmieci stawiane w pasie drogowym, zaśmiecanie parków, nielegalne graffiti.

Wiele ze spraw poruszanych przez radnych dzielnic było doskonale znanych strażnikom miejskim. Mogli więc powiedzieć o swoich działaniach i o tym, co robią, by poprawić sytuację. Była to też okazja, by wspomnieć o tym, co już udało się poprawić.

Więcej o poprzednich spotkaniach:

- Forum Bezpieczeństwa i Porządku Dzielnicowego [gallery link="file" ids="13526,13525,13524,13522,13521,13520"]