Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Rozdaliśmy gdańszczanom torebki na psie nieczystości

Rozdaliśmy gdańszczanom torebki na psie nieczystości

Nasi funkcjonariusze od lat przekonują właścicieli psów do sprzątania po swoich pupilach. Tak było i dziś. 5 listopada 2014 r. przy wejściu na molo w Brzeźnie odbyła się specjalna akcja Miasta Gdańska "Posprzątaj po swoim psie. Dasz radę!", zorganizowana przez Zarząd Dróg i Zieleni oraz Straż Miejską.

W jednym z najbardziej lubianych przez spacerowiczów miejsc stanął namiot, w którym każdy mógł dostać torebki przeznaczone na psie nieczystości. Natomiast po biegnącej wzdłuż plaży promenadzie krążyły dwa patrole, również wyposażone w niezbędniki każdego posiadacza psów. W ciągu trwającej niespełna dwie godziny akcji rozdaliśmy około tysiąca torebek! Honorowym patronem przedsięwzięcia był funkcjonariusz Vigor – służbowy pies Straży Miejskiej.

[gallery link="file" ids="11479,11480,11481"] Zobacz relację w pomorska.TV

120 tysięcy torebek na psie odchody zakupiło Miasto Gdańsk. Połowa z nich trafi do ustawionych na terenie miasta dystrybutorów, którymi zarządza ZDiZ. Drugą połowę przekazano Straży Miejskiej. Funkcjonariusze, którzy każdego dnia patrolują gdańskie dzielnice, będą wręczać torby właścicielom czworonogów – zwłaszcza tym, którzy w czasie interwencji tłumaczą się, że chętnie posprzątaliby po swoim pupilu, ale nie mają jak tego zrobić. W torebki można się zaopatrzyć także w siedzibie każdego z sześciu dzielnicowych referatów Straży Miejskiej.

Sprzątanie po swoim psie to obowiązek!

Konieczność sprzątania psich nieczystości wynika z zapisów Uchwały nr XXXII/684/12 Rady Miasta Gdańska z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Gdańska. Każda osoba ma obowiązek natychmiastowego usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez jego zwierzę. Nieprzestrzeganie tego przepisu grozi mandatem w wysokości od 20 do 500 złotych.

Pocieszające jest to, że z roku na rok spada liczba interwencji wobec osób, które wychodzą z psami na spacer. O ile w 2012 roku funkcjonariusze reagowali 445 razy i nałożyli 121 mandatów, o tyle rok później liczba interwencji zmalała do 327 (58 mandatów). Od początku 2014 roku trzeba było podjąć 173 interwencje, które w 29 przypadkach zakończyły się nałożeniem mandatów lub pouczeniem. Innym pozytywnym zjawiskiem jest to, że niepoprawnym właścicielom psów coraz częściej zwracają uwagę ich sąsiedzi lub przypadkowi przechodnie. Dzięki takim reakcjom, tym którzy nie dbają o czystość naszej wspólnej przestrzeni, trudniej jest pozostać niezauważonymi.

Z życia wzięte...

Zmianę sytuacji na lepsze widzą strażnicy miejscy. Jest coraz więcej właścicieli psów, którzy na spacer ze swoim pupilem zabierają torebki i faktycznie sprzątają pozostawiane przez zwierzęta nieczystości. Ale są i tacy, którzy wciąż mają z tym problem – mówi inspektor Anna Karpińska z Referatu VI, która każdego dnia patroluje ulice Gdąńska. Dla niektórych osób torebka w ręku bywa jedynie argumentem w rozmowie ze strażnikiem. Z samym sprzątaniem bywa już gorzej – dodaje.

Przyłapani na gorącym uczynku na ogół są zawstydzeni. Jest to reakcja słuszna i jak najbardziej prawidłowa. A tłumaczenia bywają różne. Jeden przekonuje, że jego pies tylko próbował się załatwić – inny, że za chwilę wróci i posprząta, musi tylko wcześniej zrobić zakupy. Niektórzy bywają absolutnie bezlitośni dla swoich pupili. Na widok strażnika psu, który akurat zajął wygodną pozycję, nie pozwalają dokończyć intymnej czynności. Ciągną smycz i krzyczą, podczas gdy zaskoczone i spięte zwierzę próbuje się opierać, by móc dokończyć dzieła.

Zdarzają się też sytuacje kompletnie zaskakujące. Pewna zawstydzona przez funkcjonariuszy właścicielka psa zobowiązała się do natychmiastowego posprzątania nieczystości po swoim pupilu. I rzeczywiście to zrobiła, używając jedynie rąk.

Dla chcącego, nic trudnego

Skrajnie heroicznych czynów nikt od właścicieli psów nie oczekuje. Warto wiedzieć, że w ramach projektu „Psia toaleta” na terenie Gdańska zamontowane zostały specjalne automaty z bezpłatnymi torebkami na psie odchody oraz kosze na psie zanieczyszczenia. Powstały też wybiegi dla psów. W tej chwili w mieście jest 38 automatów, które wydają darmowe torebki. Gdzie można je znaleźć?

Śródmieście

1. Zieleniec pomiędzy ul. Ogarną a ul. Za Murem; 2. Zieleniec na ul. Grobla II; 3. Zieleniec u zbiegu ul. Podwale Staromiejskie i ul. U Furty; 4. Zieleniec przy Placu Kobzdeja od strony ul. Szerokiej; 5. Zieleniec przy Placu Kobzdeja od strony ul. Lawendowej przy Hali Targowej; 6. Targ Węglowy przy Baszcie Słomianej; 7. Zieleniec przy ul. Św. Ducha od strony Mydlarskiej; 8. Wybieg dla psów przy ul. Za Murem; 9. Park Siennicki; 10. Park Bema; 11. Park Oruński (przy wejściu); 12. Park Oruński (przy stawku); 13. Zieleniec przy ul. Wyczółkowskiego; 14. Zieleniec przy Św. Trójcy; 15. Zieleniec przy Targu Siennym i Rakowym; 16. Zieleniec przy pomniku Heweliusza;

Wrzeszcz

17. Park Strzyża (wejście od ul. Legionów); 18. Park Akademicki (obok wybiegu dla psów); 19. Zieleniec przy ul. Wybickiego; 20. Zieleniec przy ul. Wyspiańskiego; 21. Zieleniec przy ul. Dmowskiego; 22. Zieleniec przy ul. Klonowej (obok Cristalu); 23. Park Uphagena;

Przymorze i Jelitkowo

24. Zieleniec przy Potoku Oliwskim (za mostkiem) 25. Zieleniec przy pomniku Kupały; 26. Przy Al. Jana Pawła II (parking obok wejścia do parku); 27. Przy molo w Brzeźnie; 28. Park Jelitkowski (obok wejścia do restauracji) 29. Park Brzeźnieński, przy ul. Portowej; 30. Park Reagana (przy wejściu); 31. Park Reagana (obok parkingu przy ul. Czarny Dwór); 32. Park Reagana (plac zabaw); 33. Park Reagana, przy ul. Piastowskiej; 34. Trasa Jantarowa (od strony Parku Regana); 35. Oliwa (obok katedry); 36. Zbiornik przy ul. Orłowskiej; 37. Zieleniec przy ul. Subisława; 38. Zieleniec przy ul. Rzepichy (przy wejściu do parku).

Wszystkie dystrybutory są konserwowane i w razie potrzeby naprawiane. Stale uzupełnia się w nich torebki. Natomiast kosze na psie nieczystości są na bieżąco myte i dezynfekowane.

Pies musi także pobiegać

Na terenie Gdańska jest już 19 wybiegów dla psów (o powierzchni od 300 do 720 m2). Wyposażono je w ławki, paliki do przywiązywania zwierząt, kosze oraz tablice z regulaminem korzystania z obiektów.

Wybiegi dla psów (na terenach administrowanych ZDiZ):

1. Park Reagana (jego nowa część między ulicami: Piastowską i Pomorską); 2. Zieleniec przy ul. Związkowej; 3. Zieleniec przy ul. Przyjaciół w Nowym Porcie; 4. Zieleniec przy Potoku Oliwskim (w rejonie ul. Rzepichy i Kupały); 5. Kozacza Góra (park leśny w rejonie ul. Łódzkiej); 6. Zieleniec wypoczynkowy przy ul. Biwakowej i Chirona; 7. Teren zielony w rejonie ul. Paganiniego; 8. Teren zielony na placu pomiędzy ulicami Wyrobka i Czecha; 9. Teren zielony na placu przy ul. Zabłockiego; 10. Teren zielony przy ul. Ciasnej; 11. Teren nieurządzony przy ul. Białej; 12. Park Zaspa im. Jana Pawła II; 13. Park Akademicki; 14. Park Bema; 15. Park Millenium przy ul .Leszczyńskich (Zaspa); 16. Teren zielony przy ul. Za Murami / Podwale Przedmiejskie; 17. Teren zielony przy ul. Krosieńki (za Poczta Polską) 18. Park Reagana (dwa wybiegi); 19. Park Strzyża.

Wybiegi są sprzątane przez cały rok. Zasypuje się też na nich doły, wykopane przez czworonogi.