Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Razem z policją, by chronić seniorów

Wspólnie z policją, by chronić seniorów

Spotkania edukacyjne dla seniorów. Kolejne odbyło się w środę 22 kwietnia w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 25 przy ulicy Boguckiego w Gdańsku. Główny cel prezentacji, to uświadomienie osobom w starszym wieku jak postępować, by nie dać się oszukać metodami „na wnuczka” lub „na policjanta”. Ofiar takich przestępstw jest na terenie Gdańska niestety coraz więcej.

W dyskusji prowadzonej przez Komendanta Komisariatu Policji VII uczestniczyli także strażnicy miejscy z Referatu VI. Mundurowi aktywnie uczestniczyli w przekazywaniu seniorom rad oraz wskazówek, dzięki którym można znacząco poprawić swoje bezpieczeństwo.

Jak działają oszuści?

Sprawcy przestępstw, których ofiarami padają osoby w starszym wieku, zazwyczaj dzwonią i podają się za kogoś z rodziny lub za policjanta. Dialog prowadzą w taki sposób, by zdobyć zaufanie rozmówcy.

Opowiadając o niepowtarzalnej okazji (promocja w sklepie, okazyjny zakup mieszkania) lub zdarzeniu losowym (wypadek samochodowy, porwanie, choroba), oszust lub oszustka prosi o pilną pomoc finansową. Sugeruje przygotowanie pieniędzy do odbioru z mieszkania lub wykonanie przelewu na konto bankowe. Zdarzają się też propozycje wspólnego wyjścia do banku. Później przestępca informuje, że nie może przyjechać po pieniądze osobiście, więc przyśle kogoś znajomego, zaufanego. Zaskoczona sytuacją ofiara działa w dobrej wierze i jest przekonana, że pomaga komuś bliskiemu w potrzebie – w efekcie zostaje jednak okradziona.

Pamiętaj: • Bądź ostrożny w kontaktach z nieznajomymi! • Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz! • Zawsze potwierdzaj prośbę o pomoc (zadzwoń lub skontaktuj się osobiście)! • Gdy pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że możesz mieć do czynienia z oszustem, koniecznie powiadom policję (numer telefonu 997 lub 112)!