Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców
Winieta 1
Winieta 1
Pupile mają swoje święto!

Pupile mają swoje święto!Według potocznej opinii to właśnie one są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Niestety zdarzają się sytuacje, że z naszej strony uczucie nie jest odwzajemnione. Z okazji Światowego Dnia Psa przypadającego właśnie dzisiaj warto przypomnieć o kilku kwestiach, które powinniśmy mieć na uwadze jeśli decydujemy się na opiekę nad zwierzęciem.

Dlaczego 1 lipca? Można powiedzieć, że odpowiadają za to nieodpowiedzialni właściciele czworonogów, którzy decydując się na posiadanie psa zapominają, że jest on źródłem nie tylko radości, ale również obowiązków. Zadowolenie z posiadania pupila często schodzi na drugi plan w momencie, gdy na horyzoncie pojawia się perspektywa letniego urlopu i wyjazdu. To właśnie wtedy najwięcej czworonogów jest przekazywanych do schronisk, zostaje porzucona w lasach lub przywiązana do przydrożnych słupów. Bywają tez bestialskie wyrzucenia psów z pędzących samochodów…

Zabieranie czworonoga na wakacje nie jest zawsze możliwe, ale jeśli zdecydowaliśmy się na posiadanie zwierzęcia to planując wypoczynek powinniśmy mieć to na uwadze. Może wsparcia udzieli nam sąsiad, członek rodziny, lub hotel dedykowany psom, których coraz więcej pojawia się na mapie kraju. Jeśli to nie jest możliwe to do dyspozycji pozostają profesjonaliści – petsitterzy – pracujący w wyspecjalizowanych agencjach i zajmujący się zawodowo tego typu sytuacjami. Warto wiedzieć, że tymczasowy opiekun naszego psa powinienem odwiedzać nas przynajmniej miesiąc przed wyjazdem tak, aby pupil zdążył się do niego przyzwyczaić i go polubić.

Światowy Dzień Psa jest bez wątpienia dobrą okazją, aby zastanowić się również nad tym w jaki sposób „najlepsi przyjaciele człowieka” są traktowani. Miska z jedzeniem, wodą, okresowe szczepienia, a także regularne spacery to podstawa. Właściciele czy opiekunowie psów powinni także pamiętać o tym, by sprzątać po swoich pupilach, nie zabierać ich na plażę czy nie zostawiać w zamkniętym aucie podczas upału.

Gdy do powyższych zasad dołączymy rozsądek oraz szczerą przyjaźń jest spora szansa na to, że nasz psiak będzie faktycznie naszym najlepszym przyjacielem.

Zachęcamy również do zapoznania się z naszym filmem edukacyjnym "Mój przyjaciel Rex":

[video youtube="zJmng2j3g8A"]