Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Przystanki wolne od ulotek

Akcją „Czyste przystanki” rozpocznie się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Potrwa on do 22 września, kiedy to podczas „Dnia Bez Samochodu” zupełnie za darmo będzie można podróżować komunikacją miejską.

Jutro, 16 września o godzinie 13.00 przed budynkiem Dworca Głównego PKP rusza akcja „Czyste przystanki”, która ma uwolnić przystanki naszego miasta od ulotek. Główne założenia projektu to zwiększenie poczucia bezpieczeństwa, zmniejszenie ilości aktów wandalizmu i wykroczeń oraz przede wszystkim poprawa estetyki przestrzeni publicznej. Pilotażowo program zostanie wdrożony na 3 głównych węzłach komunikacyjnych Gdańska: Brama Wyżynna, Hucisko i Dworzec Główny PKP. Miejsca te zostaną objęte monitoringiem miejskim, a na terenie przystanków zostaną zainstalowane tablice przeznaczone do umieszczania drobnych ogłoszeń. W czasie trwania kampanii strażnicy miejscy będą częściej niż zwykle kontrolować przystanki pod względem obecności osób rozklejających ulotki w miejscach niedozwolonych. Ponadto obszary objęte akcją będą odwiedzane przez specjalne ekipy czyszczące, zadaniem których będzie zrywanie ulotek z wiat przystankowych. Kluczem powodzenia akcji będzie udział samych mieszkańców w usuwaniu ulotek, gdyż jak mówią przedstawiciele MIMOSA CIVITAS PLUS (koordynator projektu) publiczny znaczy wspólny, a co za tym idzie każdy z nas jest po części gospodarzem każdego przystanku i odpowiada za to jak on wygląda. Akcja „Czyste przystanki” potrwa do końca listopada.

Za umieszczanie ogłoszenia w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym bez zgody zarządzającego tym miejscem grozi wysoki mandat w wysokości do 500 zł. Od początku 2011 roku strażnicy miejscy podjęli w tym zakresie 110 interwencji wystawiając 67 mandatów.

[gallery include="1914" link="file" columns="1"]