Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Przed Dniem Wszystkich Świętych

Autor: Wojciech Siółkowski
Zbliża się czas, w którym wiele osób wybierze się na cmentarze, by odwiedzić groby swoich bliskich. Każdy z nas oddając się zadumie, refleksjom i wspomnieniom, powinien mieć na uwadze także własne bezpieczeństwo! W Dniu Wszystkich Świętych nekropolie są zatłoczone. Wokół nich na ulicach, chodnikach i parkingach panuje ogromny ruch.

Przed Dniem Wszystkich Świętych

O porządek przy gdańskich cmentarzach zadbają między innymi strażnicy miejscy. Będą zwracać uwagę na parkowanie aut wbrew przepisom, bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych, nielegalny handel oraz przypadki dewastacji. Mundurowi pomogą też kierowcom mniej zorientowanym w obowiązujących czasowo zmianach w organizacji ruchu. Udzielą informacji i odpowiedzą na pytania.

Strażnicy będą patrolowali okolice cmentarzy. Jeśli jednak dostaną zgłoszenie lub zostaną poproszeni o interwencję na terenie nekropolii, również podejmą działania. Akcja będzie prowadzona we współpracy z policją.

Przypominamy, apelujemy!

• 1 listopada w rejonie wielu cmentarzy zmieniona zostanie organizacja ruchu drogowego. Tego dnia kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na znaki i bezwzględnie unikać jazdy na pamięć.

• Z okazji Dnia Wszystkich Świętych uruchomione zostaną specjalne linie autobusowe i tramwajowe. Część pojazdów będzie kursować ze zwiększoną częstotliwością. By uniknąć korków i oszczędzić sobie szukania miejsca postojowego na zatłoczonych parkingach, na cmentarz warto wybrać się komunikacją miejską.

• O swoje bezpieczeństwo powinni zadbać piesi. Tłok na parkingach i ulicach w rejonie nekropolii oznacza większe ryzyko potrącenia lub wypadku. Niezmotoryzowani muszą dać się dostrzec kierowcom! Ciemna odzież i jesienna szarówka niestety temu nie sprzyjają. Ale jest na to rada: doskonałym rozwiązaniem są elementy odblaskowe. Obowiązek ich używania ma każdy, kto po zmroku porusza się poza obszarem zabudowanym.

• Wcześnie zapadający zmrok, tłumy ludzi na cmentarzach oraz wzmożony ruch wokół nich to niestety doskonałe pole do działania dla złodziei. Rabusie zazwyczaj obserwują swoją potencjalne ofiary i czekają na chwilę nieuwagi. Dlatego też trzeba unikać noszenia portfeli i telefonów komórkowych w zewnętrznych albo luźnych kieszeniach. Torebek i saszetek nie należy odkładać na ławkę czy nagrobek choćby na moment. W samochodach w widocznych miejscach nie powinny leżeć wartościowe przedmioty.

• Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania. Obca osoba, mimo że jest miła i dobrze ubrana, nie zawsze musi mieć dobre zamiary. Nie dajmy satysfakcji złodziejom i nie pozwólmy się okraść!

Od 28 października do 1 listopada stałym zabezpieczeniem patroli straży miejskiej objęte zostaną trzy największe gdańskie cmentarze: Łostowicki, Srebrzysko i w Oliwie. W dniu Wszystkich Świętych stałe patrole pojawią się także w rejonie cmentarzy: Garnizonowego, w Nowym Porcie oraz obok nekropolii zlokalizowanych przy ulicach: Kartuskiej, Stoczniowców i Brzegi. Doraźnym zabezpieczeniem objęte zostaną 1 listopada mniejsze cmentarze: w Świętym Wojciechu, Kokoszkach, na Wyspie Sobieszewskiej oraz w dzielnicy Stogi-Krakowiec.

Przed Dniem Wszystkich ŚwiętychPrzez pięć dni przy nekropoliach pojawią się 64 patrole (128 funkcjonariuszy). Tylko w dniu Wszystkich Świętych w rejon cmentarzy skierowanych zostanie 46 patroli (92 funkcjonariuszy). W działania zaangażują się niemal wszyscy gotowi do służby strażnicy.

1 listopada na terenie miasta pozostaną jedynie patrole alarmowe, które podejmą interwencje między innymi w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

Więcej informacji o tym jak dojechać na gdańskie cmentarze...