Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Powitajmy bezpiecznie Nowy Rok

Autor: Andrzej Hinz
Większość z nas nie wyobraża sobie zabawy sylwestrowej bez wystrzałów fajerwerków, które choć efektowne bywają niebezpieczne. Dlatego prosimy obchodźcie się z nimi z rozwagą. Pamiętajcie też o bezpieczeństwie swoim oraz innych osób.
Fajerwerki nad miastem
źródło: pixabay.com

Oferta wyrobów pirotechnicznych, które możemy kupić przed Sylwestrem jest bardzo duża i każdy zapewne znajdzie produkt dla siebie. Korzystając z nich musimy jednak pamiętać o kilku rzeczach i przestrzegać pewnych zasad.

W Gdańsku petard i fajerwerków możemy używać tylko przez dwa dni w roku - 31 grudnia i 1 stycznia. Reguluje to Uchwała Rady Miasta nr XIX/587/04 z dnia 22 stycznia 2004 roku w sprawie ograniczenia używania materiałów pirotechnicznych na terenie miasta Gdańska. W pozostałe dni, jeżeli chcemy odpalać petardy lub inne wyroby pirotechniczne musimy uzyskać zezwolenie od Prezydenta Miasta Gdańska.

Na co należy zwrócić uwagę podczas kupowania fajerwerków?

Kupujmy petardy i sztuczne ognie w sprawdzonych sklepach. Sprawdźmy też, czy fajerwerki posiadają instrukcję w języku polskim określającą zasady bezpiecznego użytkowania. Ponadto wyroby pirotechniczne muszą posiadać numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub nazwę importera, znak dopuszczenia produktu do sprzedaży oraz oznaczenie WPW zawierające nazwę wyrobu, numer normy i symbol klasy. Na opakowaniu powinna być także podana data ważności produktu. Warto również sprawdzić czy petardy lub rakiety, które kupujemy nie posiadają uszkodzeń mechanicznych (pęknięcia, wgniecenia) oraz czy nie wysypuje się z nich mieszanka pirotechniczna.

Pamiętajmy, że sprzedawanie tego typu materiałów osobom do 18 roku życia jest przestępstwem! Czyn ten jest zagrożony karą nawet do 2 lat więzienia. (art. 37 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 roku o wykonywaniu działalności gospodarczej).

Podczas odpalania petard i fajerwerków zachowajcie zasady bezpieczeństwa.

Fajerwerki używajmy tylko na otwartej przestrzeni z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Ze względów bezpieczeństwa nie należy odpalać rakiet i petard trzymanych w rękach. Najrozsądniej jest do tego celu wybrać gładką i równą powierzchnię (np. beton, asfalt lub kostkę brukową). Używając fajerwerków w domu, lub na balkonie łamiemy przepisy przeciwpożarowe, a także regulaminy wspólnot mieszkaniowych. Oparzenia rąk i głowy, urazy oczu, uszkodzony słuch to tylko niektóre ze skutków braku rozwagi. Nie wspominając o tym, jak łatwo spowodować pożar, jeśli nie zachowamy ostrożności. Chrońmy zatem siebie i innych. W przeciwnym wypadku może się okazać, że złamaliśmy prawo. Za nieostrożne obchodzenie się z materiałami pirotechnicznymi grozi kara grzywny lub aresztu, natomiast za spowodowanie bezpośredniego niebezpieczeństwa związanego z użyciem fajerwerków grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Co grozi nam za nieprzestrzeganie prawa?

Na podstawie art. 54 Kodeksu wykroczeń w związku z § 1, 2 i 3 Uchwały Nr XIX/587/04 Rady Miasta Gdańska z dnia 22 stycznia 2004 roku w sprawie ograniczenia używania materiałów pirotechnicznych na terenie miasta Gdańska, strażnicy miejscy mogą wystawić mandat w wysokości do 500 złotych.

Fajerwerki są dla ludzi. Pamiętajmy jednak, by w trakcie zabawy sylwestrowej zatroszczyć się o bezpieczeństwo swoje i innych, a wówczas w Nowy Rok wejdziemy zdrowi i pełni optymizmu.