Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców
Winieta 1
Winieta 1
Postępowanie ze zwierzętami
Postępowanie ze zwierzętami

Jak zachować się wobec agresywnego psa? Jakie są obowiązki właściciela pieska? Jak być dobrym panem dla swojego pupila? Strażnicy uczą dzieci zasad postępowania ze zwierzętami.

Postępowanie ze zwierzętami to program profilaktyczny Straży Miejskiej w Gdańsku, informujący o zasadach bezpiecznego zachowania w kontaktach ze zwierzętami. Strażnicy z Referatu Profilaktyki wraz ze strażniczym psem Vigorem już od 12 lat prowadzą zajęcia w szkołach, przedszkolach, domach dzieckach czy szpitalach dziecięcych.

W trakcie zajęć strażnicy prezentują film edukacyjny wyprodukowany przez Straż Miejską w Gdańsku „Mój przyjaciel Rex” oraz tłumaczą dzieciom jak zachowywać się bezpiecznie w obecności zwierząt. Wobec licznych zdarzeń pogryzienia dzieci przez psy, strażnicy uczą dzieci bezpiecznej postawy "żółwia", która pomaga ochronić się przed atakiem agresywnego psa. Dzieciom w sposób przystępny przybliża się też przepisy i zasady dotyczące właścicieli psów – konieczność sprzątania po pupilu, nakaz nałożenia kagańca w autobusach i tramwajach oraz podczas spacerów, gdy puszczamy psa bez smyczy w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi, obowiązek karmienia i dbania o zwierzę w domu, obowiązek szczepień, czipowanie psów jako możliwość identyfikacji zaginionego psa itp.

W piątek 8 lutego strażnicy wraz z psem Vigorem odwiedzili na zajęciach dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 76 na Przymorzu (patrz - Fotorelacja). W czasie ferii spotkali już dzieci z Pomorskiego Centrum Traumatologii przy ul. Nowe Ogrody oraz z Oddziału leczenia zeza i niedowidzenia Szpitala Specjalistycznego św. Wojciecha przy ul. Wejhera (na zdjęciach). Czeka ich jeszcze spotkanie w Domu Dziecka "Agawa" przy ul. Łanowej.

10 wskazówek dla odpowiedzialnych właścicieli psów:
  • psa należy nauczyć podstawowych zasad posłuszeństwa
  • pies powinien posiadać identyfikator
  • pies powinien być wyprowadzany i trzymany na smyczy
  • pamiętaj, aby zawsze posprzątać po swoim psie
  • pamiętaj o corocznych szczepieniach psa przeciw wściekliźnie i innym chorobom
  • pies powinien otrzymywać regularne posiłki
  • pamiętaj, aby zachowanie twojego psa nie zakłócało spokoju sąsiadom
  • pamięaj o założeniu kagańca psu, z którym poruszasz się tramwajem lub autobusem
  • pamiętaj, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka
[wpspoiler name="Fotorelacja - Postępowanie ze zwierzętami" ][gallery link="file" columns="3" include="7077, 7076, 7075, 7074, 7073, 7072, 7071, 7070, 7069, 7068, 7067, 7066, 7065, 7064, 7063, 7062, 7060"] [/wpspoiler]