
We wtorek i środę (4-5 lutego) funkcjonariuszy z Referatu I można było spotkać na ulicach: Chłopskiej 10 i 14, Husytów, Kołobrzeskiej 45 i 47, Obrońców Wybrzeża 7 – 13 i Szczecińskiej 45. Obowiązują tam strefy zamieszkania i właśnie na kierowcach, którzy parkowali swoje auta w miejscach niewyznaczonych mundurowi skupili swoje działania.
Wynik dwudniowych porannych kontroli to 17 kierowców ukaranych mandatami, cztery osoby pouczone, a jedna sprawa będzie miała swój finał w sądzie. Mundurowi 33 razy zakładali na koła aut blokady i wystawili 26 zawiadomień o popełnieniu wykroczenia (są to wezwania do siedziby straży miejskiej, które będą skutkowały mandatami, pouczeniami lub wnioskami do sądu).

Strefa zamieszkania to obszar szczególny
Wjazd do strefy oznaczony jest znakiem D-40 (strefa zamieszkania). Obowiązuje on na wszystkich ulicach, skrzyżowaniach, placach i innych terenach, na których odbywa się ruch drogowy – aż do miejsca, w którym stoi znak D-41 (koniec strefy zamieszkania). Obowiązują tutaj szczególne zasady:
- W strefach zamieszkania piesi są uprzywilejowani i wolno im poruszać się na całej udostępnionej do użytku przestrzeni, również po jezdniach. Kierujący zawsze muszą ustępować przechodniom pierwszeństwa!
- Prędkość pojazdów w strefach jest ograniczona do 20 km/h, a progi zwalniające nie muszą być oznaczane znakami pionowymi.
- Postój pojazdów dozwolony jest jedynie w miejscach wyznaczonych. Z konsekwencjami musi liczyć się każdy, kto zaparkuje auto na przykład na jezdni albo na chodniku, nawet jeśli szerokość trotuaru pozostawiona dla pieszych jest większa niż 1,5 metra. W takiej sytuacji kierującemu grozi mandat w wysokości 100 złotych oraz 1 punkt karny.