Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców
Winieta 1
Winieta 1
Podzieliliśmy się książkami

Podzielili się książkamiPrzez dwa tygodnie przynosili do pracy opowiadania, kryminały, bajki... Potem przekazali je do biblioteczek plenerowych. Od kilku dni na mieszkańców Osowej czeka około 100 nowych tytułów, które specjalnie dla nich zebrali strażnicy miejscy pracujący na co dzień w ich dzielnicy.

Wszystko zaczęło się od artykułu o osowskich biblioteczkach plenerowych na jednej ze stron internetowych. Przeczytała go Alicja Tarnacka z Referatu IV. Idea bibliotek dostępnych dla każdego przez 24 godziny na dobę bardzo jej się spodobała. Uznała, że strażnicy mogliby wesprzeć tę inicjatywę i postanowiła zorganizować w referacie zbiórkę książek.

Pomyślałam, że dzięki takiej zbiórce będziemy mogli zrobić coś więcej dla mieszkańców, a przy okazji pokażemy naszą pracę i obecność w życiu dzielnicy – opowiada Alicja Tarnacka.

Pomysł funkcjonariuszki szybko podchwycili jej koledzy z pracy. Przez dwa tygodnie przynosili do siedziby referatu różne książki. Wśród nich znalazły się między innymi powieści obyczajowe, sensacyjne, ale także bajki dla dzieci. Strażnikom udało się zebrać około 100 książek! Pokaźny karton pełen ciekawych lektur mundurowi przekazali Janowi Peruckiemu, radnemu dzielnicy. Razem z nim umieścili książki w biblioteczkach, by czekały na nowych czytelników.

Podzielili się książkamiPrzekazanie takiej ilości książek mieszkańcom dzielnicy dało nam wiele satysfakcji. Biblioteczki są bardzo oblegane i ludzie często z nich korzystają – mówi Łukasz Gawin, który wspierał w działaniach pomysłodawczynię zbiórki.

Biblioteczki plenerowe to akcja ogólnoświatowa związana z „bookcrossingiem”, czyli uwalnianiem książek po ich lekturze. Przeczytane książki zostawia się dla innych w różnych miejscach publicznych. Biblioteczki plenerowe są otwarte przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. W Osowej są obecnie dwa takie miejsca: przy ulicy Jednorożca i w Parku Chirona.