Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Bezpieczeństwo i dobre obyczaje na rowerze

Autor: Andrzej Hinz
Korzystanie z roweru jest przyjemnością i nikogo nie trzeba o tym przekonywać. Podobnie jak o walorach zdrowotnych takiej formy ruchu. Ze znajomością przepisów podczas jazdy bywa niestety różnie. Dlatego postanowiliśmy stworzyć akcję edukacyjną skierowaną właśnie do rowerzystów.
UM 1

We wrześniu i październiku gdańska straż miejska prowadziła kampanię pod nazwą „Bezpieczeństwo i dobre obyczaje na rowerze”. Przygotowaliśmy ulotki informacyjne, które rozdawaliśmy w różnych częściach miasta. Dodatkowo rowerzyści otrzymywali drobny upominek - pokrowiec na siodełko. Program miał charakter edukacyjny. Jego celem było przypomnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, które dotyczą cyklistów i zwrócenie uwagi na rowerowy savoir-vivre.

ECS 2

Strażników można było spotkać między innymi przy ścieżkach rowerowych w centrum miasta, w okolicy mola w Brzeźnie, przy Hali Olivii i na Hucisku. Bezpieczeństwo i dobre obyczaje na rowerze promowali także podczas Dnia Otwartego Rady Miasta Gdańska i na pikniku komunikacyjnym Zarządu Transportu Miejskiego.

Oliva

Reakcje rowerzystów były bardzo pozytywne. Z uznaniem wypowiadali się na temat otrzymanych ulotek informacyjnych. Dla wielu miłym zaskoczeniem był otrzymany od mundurowych upominek. Podczas rozmów zgodnie przyznawali, że ze znajomością przepisów bywa różnie. Podkreślali, że edukacja w tym zakresie jest bardzo potrzebna.  Wychodząc naprzeciw tym sugestiom, rozważamy kontynuację akcji w kolejnym sezonie rowerowym.