Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Podsumowanie Akcji Pupil

Sprzątaj po swoim psie

Mieszkańcy centralnych dzielnic Gdańska wiedzą jak dbać o swoje psy – to wniosek z czterodniowej Akcji Pupil przeprowadzonej przez Straż Miejską.

Akcja Pupil ze szczególną uwagą prowadzona była na terenie Starego i Głównego Miasta. Przez cztery dni, od 10 do 13 lipca, strażnicy rozpoczynali patrole już o piątej rano sprawdzając czy właściciele należycie dbają o swoich pupili. Podczas trwania akcji funkcjonariusze podjęli dziewiętnaście interwencji związanych z psami. Tylko jedna z nich skończyła się mandatem.

Zależy nam, aby mieszkańcy sprzątali i należycie dbali o  swoich czworonogów, dlatego ważne jest przypominanie o obowiązkach właścicieli psów  – mówi Henryk Zaborowski, dowódca zmiany Referatu II Straży Miejskiej w Gdańsku – pouczenie daje niejednokrotnie lepsze efekty, niż grzywna – dodaje.

Podczas akcji strażnicy zwracali szczególną uwagę na to, czy właściciel sprząta po psie oraz czy wyprowadza go na smyczy lub w kagańcu. Przypominali, że pies rasy agresywnej musi mieć zarówno kaganiec, jak i smycz. Upominali, że czworonogów nie można wyprowadzać na placach zabaw oraz w innych miejscach objętych zakazem. Psa nie można również zostawiać bez opieki. Dobry właściciel powinie też pamiętać o szczepieniu oraz rejestracji psa.

Niezastosowanie się do powyższych zasad może grozić grzywną do 500 złotych. Od początku roku Straż Miejska podjęła prawie dwa tysiące interwencji dotyczących zwierząt.