Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Plakaty wyborcze w natarciu

Plakaty wyborcze w natarciuZa niecały miesiąc wybory parlamentarne. Twarze polityków patrzą na nas z plakatów na słupach, płotach, ścianach czy przystankach. Wszyscy znamy ten przedwyborczy krajobraz. Nie wszyscy go jednak lubimy. Dobrze jednak poznać reguły umieszczania plakatów wyborczych. Porządek w mieście lubi chyba każdy.

Komitety wyborcze dysponują całkiem sporą listą miejsc, gdzie mogą wieszać plakaty swoich kandydatów. Ściany budynków, tablice i słupy ogłoszeniowe, ogrodzenia, latarnie… Możliwości jest dużo, ale zasada jedna. Trzeba uzyskać na to zgodę właściciela lub zarządcy danej nieruchomości, obiektu czy urządzenia.

Plakaty i hasła wyborcze muszą być umieszczone tak, by podczas ich usuwania nie wyrządzić żadnych szkód i niczego nie zniszczyć.

Należy też pamiętać, że nie wszędzie i nie zawsze można zawiesić afisz wyborczy. Plakatów nie wolno umieszczać na drzewach, na skrzyżowaniach i w miejscach zagrażających bezpieczeństwu w ruchu drogowym, np. na sygnalizatorach świetlnych.

Co zrobić, gdy widzimy, że plakat wisi w miejscu, gdzie absolutnie nie powinien się znajdować? Należy o tym poinformować policję, straż miejską lub - w przypadku pasa drogowego - Dyżurnego Inżyniera Miasta (tel. 58 524-45-00). Koszt usuwania takich plakatów poniosą komitety wyborcze.

O tym, w jakich miejscach i na jakich zasadach można umieszczać plakaty i hasła wyborcze mówi art. 104 Kodeksu Wyborczego:

§ 1. Na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych można umieszczać plakaty i hasła wyborcze wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia. § 2. „Przy ustawianiu własnych urządzeń ogłoszeniowych w celu prowadzenia kampanii wyborczej należy stosować obowiązujące przepisy porządkowe. Przepis art. 109 stosuje się odpowiednio. § 3. Plakaty i hasła wyborcze należy umieszczać w taki sposób, aby można je było usunąć bez powodowania szkody. § 5. Policja lub straż gminna jest obowiązana usuwać na koszt komitetów wyborczych plakaty i hasła wyborcze, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym.