Specjaliści nie mają wątpliwości, że zabawy w piasku przynoszą dziecku wiele korzyści. Rozwijają inteligencję i zdolności manualne, pozwalają też dokonywać ważnych odkryć - ot, choćby takich, że suchy piasek jest sypki, lekki i nie da się z niego niczego zbudować – a żeby zmienić ten stan, wystarczy trochę wody… Spotkania przy wiaderku i łopatce są też znakomitą okazją do nawiązywania kontaktów i doświadczania pierwszych przyjaźni.
Piaskownica jako szkoła życia
W rozwoju dziecka bardzo ważna jest zabawa, szczególnie ta z rówieśnikami – mówi psycholog Karolina Szot. Dziecko w piaskownicy wznosi konstrukcje z piasku, buduje zamki, kopie tunele i dziury, robi babki, przesypuje piasek. Jest to czas spędzony nie tylko przyjemnie, ale też pożytecznie. Piaskownica to doskonałe miejsce poznawania świata, rozwijania koordynacji, kreatywności i wyobraźni. Podczas wspólnych zabaw dzieci uczą się rozwiązywania konfliktów i umiejętności współpracy w grupie - dodaje psycholog.
Bywanie w piaskownicy niewątpliwie przynosi dziecku wiele korzyści, ale też stwarza pewne zagrożenia, których nie wolno lekceważyć.
Co może grozić dziecku podczas zabawy?
Poza urazami mechanicznymi lub możliwością zaprószenia oczu piaskiem, istnieje ryzyko zarażenia się pasożytami odzwierzęcymi. Jednym z nich jest nicień, a z gatunków najczęściej spotykanych w piasku są jaja glisty psiej lub kociej – ostrzega lekarz medycy Katarzyna Kruczkowska. Aby uniknąć infekcji, trzeba systematycznie odrobaczać psy i koty oraz przestrzegać zasad właściwego wyprowadzania czworonogów. Natomiast nadrzędnym działaniem ograniczającym ryzyko zakażeń pasożytniczych jest wpajanie dzieciom prawidłowych nawyków higienicznych – podkreśla lekarz.
Nie jest bowiem tajemnicą, że w piasku mogą się rozwijać także groźne bakterie, pierwotniaki i grzyby.
Higiena przede wszystkim…
Lista podstawowych zasad, których trzeba przestrzegać korzystając z piaskownicy nie jest długa: - dziecko powinno mieć krótko przycięte paznokcie; - trzeba zwracać uwagę, by maluch nie wkładał do buzi ani brudnych rąk, ani foremek, łopatki i innych zabawek; - w czasie zabawy należy unikać podawania dziecku jedzenia; - po powrocie do domu trzeba dokładnie umyć maluchowi ręce, wszystkie przyniesione zabawki oraz zmienić dziecku ubranie.
W interesie swoim i swoich dzieci rodzice muszą stanowczo protestować, jeśli ktoś pozwala wchodzić do piaskownicy psu lub kotu. Powinni też zwracać uwagę, czy piasek jest wymieniany po każdej zimie, co najmniej dwa razy w ciągu sezonu letniego oraz doraźnie, gdy zdarzyło się coś, co taką wymianę uzasadnia.
Piaskownica właściwie zadbana
Za utrzymanie piaskownicy w należytym stanie higieniczno-sanitarnym odpowiedzialny jest właściciel lub zarządca nieruchomości (Ustawa z dnia 5 grudnia 2008r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi - Dz. U. Nr 234, poz. 1570). W ramach działań prewencyjnych administratorzy powinni dbać o regularną wymianę piasku. Ich obowiązkiem jest też umieszczenie w widocznym miejscu informacji o zakazie wyprowadzania zwierząt. Byłoby idealnie, gdyby piaskownica miała ogrodzenie oraz była przykryta wtedy, gdy nikt z niej nie korzysta.
Zwracając uwagę na bezpieczeństwo - nie zapominajmy, że dziecko spędza czas w piaskownicy chętnie, przyjemnie i pożytecznie. Jednak to przede wszystkim od dorosłych zależy ile frajdy przyniesie maluchowi taka zabawa i czy będą z niej wynikać jedynie korzyści.