Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców
Winieta 1
Winieta 1
Pas nadmorski pod kontrolą
Pas nadmorski pod kontrolą

W okresie letnim zaplanowano wspólne patrole Straży Miejskiej, Policji oraz przedstawicieli Inspektoratu Ochrony Wybrzeża Urzędu Morskiego, które mają dbać o przestrzeganie prawa na terenach położonych przy brzegu Zatoki Gdańskiej.

Podczas spotkania, która miała miejsce w dniu 28 czerwca, omówiono zasady współpracy w sezonie letnim 2013 jak również przeanalizowano dotychczasowe efekty współdziałania. Głównymi zadaniami wspólnych patroli w rejonie pasa nadmorskiego od granic miasta Sopotu do Świbna na Wyspie Sobieszewskiej, będzie przeciwdziałanie wszelkim naruszeniom prawa. W latach ubiegłych najczęściej ujawniane były wykroczenia dotyczące m.in. niszczenia roślinności, wydm, rozpalanie ognisk, biwakowanie a także handlu bez wymaganych zezwoleń.

Przypominamy, że popularne biwakowanie, czyli rozkładanie namiotu bądź rozpalanie ogniska na terenie plaży jest niezgodne z prawem. Takie działania są karane na podstawie zarządzenia porządkowego dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni, które zakazuje takiej aktywności w pasie technicznym. Łamanie tej regulacji jest niezgodne z prawem i Straż Miejska może za takie działanie może nałożyć grzywnę w postaci mandatu do 500 zł. Pas techniczny to plaża, wał wydmowy i pas terenu za wałem o szerokości do 200 metrów.

Należy również pamiętać, że zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Gdańska zabrania się wprowadzania zwierząt domowych na plaże i kąpieliska w okresie od dnia 1 maja do dnia 30 września (art. 26 ust. 1 pkt 4). Warto zwracać uwagę właścicielom psów, którzy lekceważą swoje obowiązki. Za spacer z psem po plaży w sezonie wypoczynkowym grozi mandat od 20 do 500 zł.