Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Parkuj z głową! Zaczynamy akcję...

Parkuj z głową! – zaczynamy akcjęInauguracja kampanii „Parkuj z głową!”. Od soboty 18 czerwca do końca sezonu letniego strażnicy miejscy będą zwracali szczególną uwagę na auta pozostawione w miejscach objętych zakazami postoju. Działania obejmą teren całego Gdańska. Najczęściej jednak mundurowych można będzie spotkać tam, gdzie z parkowaniem jest zwykle najwięcej kłopotów, czyli w centrum miasta i w pasie nadmorskim.

W Śródmieściu, Jelitkowie, Brzeźnie, na Przymorzu, Stogach i Wyspie Sobieszewskiej straż miejska wystawi stałe patrole, wzmacniane w weekendy dodatkowymi funkcjonariuszami. W wielu przypadkach wspólną służbę pełnić będą strażnicy wraz z policjantami. Każdego dnia w pasie nadmorskim można będzie spotkać mobilne patrole informacyjno-edukacyjne: zmotoryzowany oraz rowerowy.

Mundurowi chętnie podpowiedzą gdzie parkować zgodnie z przepisami, pomogą zagubionym, a za drobne wykroczenia pouczą. Jeśli jednak któryś z kierowców wykaże się wyjątkową arogancją i lekceważeniem przepisów, sięgną też po bloczek mandatowy.

Parkuj z głową! Zaczynamy akcję...Zobacz jakie kary grożą za nieprawidłowe parkowanie

W ramach kampanii „Parkuj z głową!” strażnicy przygotowali dla kierowców drobne upominki, czyli zawieszki zapachowe do aut w dwóch wariantach. Jedna z nich w kształcie radiowozu ma przypominać, że zawsze i wszędzie musimy zwracać uwagę na to, by prawidłowo parkować. Druga, która wygląda niczym złoty medal, będzie wyróżnieniem dla tych, którzy z poprawnym parkowaniem nie mają żadnego problemu.

Więcej informacji o zawieszkach zapachowych

Parkuj z głową! Zaczynamy akcję...Dostępne są również „Karne kupony”, dzięki którym strażnikiem wspólnego ładu i porządku ma szansę poczuć się każdy mieszkaniec i turysta. Wkładając kupon za wycieraczkę samochodu można zwrócić uwagę kierowcy, że parkując swoje auto naruszył przepisy. Jest to forma ostrzeżenia, zanim zostanie wezwana straż miejska lub policja. Użycie kuponu nie wiąże się z żadnymi formalnymi konsekwencjami.

Kupony można dostać w siedzibie Straży Miejskiej przy ulicy Elbląskiej 54/60, w siedzibach referatów dzielnicowych, jak również od funkcjonariuszy. Kupon można sobie też wydrukować.

Więcej informacji o „Karnym kuponie”

Od lipca strażnicy miejscy oraz przedstawiciele służb parkingowych i Działu Zieleni Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku będą wręczać zainteresowanym specjalne ulotki z mapkami, na których zaznaczone zostały lokalizacje parkingów w centrum Gdańska oraz w Jelitkowie, Brzeźnie, na Przymorzu, Stogach i Wyspie Sobieszewskiej.

Kampanię „Parkuj z głową!” realizują: Miasto Gdańsk, Straż Miejską oraz Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku. Jej celem jest eliminowanie i ograniczanie parkowania aut niezgodnie z przepisami.

Dowiedz się więcej o kampanii „Parkuj z głową!”

Czytaj także: - Gdzie zaparkować w Śródmieściu i przy plaży?