Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Pamiętamy o bezdomnych

Autor: Andrzej Hinz
Gdy termometry pokazują coraz niższe temperatury do stałych zadań strażników miejskich należy wspieranie bezdomnych. W minionym okresie jesienno-zimowym funkcjonariusze regularnie sprawdzali miejsca, w których przebywają osoby pozbawione dachu nad głową. Podczas kontroli przekonywali ich, by skorzystali z przygotowanego dla nich wsparcia.
osoba bezdomna w szałasie wysypisko śmieci

Od listopada 2020 roku do kwietnia 2021 roku strażnicy skontrolowali 1455 miejsc, w których przebywały osoby bezdomne. Za schronienie niezmiennie od lat służą im te same obiekty. Do najczęściej wybieranych należą: wiaty śmietnikowe, altanki na terenie ogródków działkowych, piwnice, pustostany, klatki schodowe i dworce. Zdarza się też, że takich ludzi można spotkać w prowizorycznych budach, namiotach czy szałasach. Czasami na swój skromny dom adaptują nieużywane już i porzucone przyczepy kempingowe. Podczas kontroli funkcjonariusze 391 razy spotkali osoby bez dachu nad głową. Z oferowanej pomocy bezdomni skorzystali 160 razy.

Utrzymujące się niskie temperatury powodowały, że kontrole miejsc przebywania osób bezdomnych odbywały się regularnie. W minionym okresie jesienno-zimowym funkcjonariusze prowadzili działania we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta oraz Policją. Przedstawiciele służb i instytucji pomocowych spotykali się raz miesiącu, aby wypracować jak najlepszą formę pomocy dla osób niemających dachu nad głową. Ponadto na podstawie posiadanej wiedzy na bieżąco aktualizowali mapę miejsc przebywania osób bezdomnych. Dzięki takim działaniom mogli skuteczniej pomagać i szybciej docierać do potrzebujących.

Strażnicy dobrze znają lokalizacje, w których przebywają osoby bezdomne. Potrzebne w tym zakresie informacje zbierają podczas codziennych patroli w podległych im dzielnicach. O to, dlaczego osoby bez dachu na głową niechętnie korzystają z oferowanej pomocy, zapytaliśmy jednego z nich.

Wiele osób bezdomnych odmawia przyjęcia jakiejkolwiek pomocy. Niestety nie możemy ich do tego zmusić. Najczęściej, jak sami nam mówią, wolą być niezależni i wolni. Często tłumaczą, że są samowystarczalni, a z pomocy skorzystają w ostateczności – mówi młodszy inspektor Marek Gorzewski.

Powodem, dla którego osoby bezdomne odmawiają pomocy jest także alkohol. W ośrodkach i schroniskach, gdzie można ją uzyskać obowiązuje bowiem zakaz spożywania napojów procentowych. Niekiedy do pozostania na ulicy skłaniają bezdomnych osoby, które przynoszą im jedzenie lub dają pieniądze.

obozowisko osób bezdomnych namioty zarośla

Apelujemy !

Nie bądźmy obojętni wobec osób bezdomnych, które mogą potrzebować pomocy! Nie każdy wie jak właściwie wesprzeć tych ludzi, jednak każdy może skorzystać z bezpłatnego numeru zgłoszeniowego Straży Miejskiej w Gdańsku 986 lub zadzwonić na Policję pod numer 112.

Ważne informacje dotyczące pomocy dla osób bezdomnych można znaleźć na stronie MOPR.