Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Ostrzegamy przed naciągaczami!

Ostrzegamy przed naciągaczami!Seniorzy należą do osób, które oszuści często biorą na cel. Wykorzystując ufność starszych osób, złoczyńcy bez skrupułów potrafią wyciągnąć od nich ostatnie pieniądze. Docierają do nas sygnały o kolejnych metodach, stosowanych przez złodziei. Dlatego też w trosce o bezpieczeństwo i komfort seniorów ostrzegamy…!

Jedna z mieszkanek Gdańska napisała do nas:

Na Morenie, przy ulicy Warneńskiej, do mieszkań lokatorów pukają "kurierzy" i naciągają starszych ludzi na zakup książki telefonicznej za kwotę 77 złotych, pod pretekstem, że została zamówiona. Oczywiście książki nie zamawialiśmy i wobec tego odmawia się jej przyjęcia. Wtedy "kurierzy" dzwonią natarczywie na telefon stacjonarny z informacją, że zamówiona została książka telefoniczna i trzeba ją odebrać. Oszuści dobrze wiedzą, gdzie mieszkają starsze osoby i co chwilę któryś z nich ze swoim produktem puka do drzwi. Stosują coraz to cwańsze sztuczki, byle wyłudzić pieniądze, żerując na naiwności starszych osób.

Jak się okazuje, taką metodę naciągacze stosują od pewnego czasu nie tylko wobec starszych osób. Pracownicy straży miejskiej również miewali do czynienia z podobnymi przypadkami jak opisany. Żądanie odbioru książki podczas rozmowy telefonicznej potrafi być niezwykle natarczywe. „Kurierzy” w bardzo przekonywujący sposób powołują się na numer rzekomej transakcji, podają datę rzekomego zamówienia. Można odnieść wrażenie, że ktoś z domowników faktycznie takie zamówienie złożył. Dopiero propozycja odbioru książki w towarzystwie policji skutecznie zniechęca "kurierów" do sfinalizowania „zakupu”.

Przestrzegamy wszystkich przed takimi praktykami i jednocześnie przypominamy: zawsze gdy zachodzi podejrzenie, że możemy lub mogliśmy paść ofiarą oszustwa, bezwzględnie należy kontaktować się z policją (tel. 997 lub 112).