Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Ostrożnie z fajerwerkami!

Autor: Marta Drzewiecka
Tak, jak w ubiegłych latach i tym razem apelujemy: obchodźcie się z nimi uważnie i z rozsądkiem! Szkoda kończyć świętowanie sylwestra kilka minut po północy na szpitalnym oddziale ratunkowym.
fajerwerki-1200px

W sklepach od ilości petard i rakiet można dostać zawrotu głowy. Bez sztucznych ogni trudno wyobrazić sobie zabawę sylwestrową. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych rzeczach, aby odpalanie fajerwerków nie miało dla nikogo przykrych konsekwencji.

Po pierwsze trzeba wiedzieć, kiedy można ich używać. W Gdańsku są to tylko dwa dni w roku: 31 grudnia i 1 stycznia. Jeśli chcemy odpalać petardy czy race w inne dni, możemy to robić tylko po uzyskaniu zezwolenia od Prezydenta Miasta Gdańska.

Kupując fajerwerki na zabawę sylwestrową, wybierajmy sprawdzone sklepy, a nie przypadkowych sprzedawców. Zwracajmy też uwagę na to, czy sztuczne ognie, które nabyliśmy, są dopuszczone do obrotu w naszym kraju, posiadają stosowny atest i instrukcję obsługi w języku polskim. Warto również sprawdzić, czy nie mają wad mechanicznych (pęknięcia, wgniecenia) oraz czy nie wysypuje się z nich mieszanka pirotechniczna.

Nie zapominajmy także o dokładnym przeczytaniu instrukcji obsługi i bezwzględnym przestrzeganiu zaleceń producenta. Niech nie przyjdzie nam do głowy odpalanie fajerwerków w domu bądź robienie tego przy oknie lub na balkonie. Oparzenia rąk i głowy, urazy oczu, uszkodzony słuch to tylko niektóre ze skutków braku rozwagi. Nie wspominając o tym, jak łatwo spowodować pożar, jeśli nie zachowamy ostrożności.

Pamiętajmy też o tym, że sprzedaż fajerwerków dzieciom jest przestępstwem! Jeśli jesteśmy świadkami takiej sytuacji trzeba i warto reagować. To dzieci i młodzież są najczęściej ofiarami nieostrożnego obchodzenia się ze sztucznymi ogniami. Za sprzedawanie materiałów pirotechnicznych osobom do 18. roku życia grozi nawet do 2 lat więzienia. Owszem, dzieci i młodzież mogą ich używać, ale tylko i wyłącznie pod opieką rodziców lub pełnoletniego opiekuna, którzy ponoszą za to pełną odpowiedzialność.

Nasze zaniedbania mogą mieć także nieprzyjemne konsekwencje prawne. Za nieprzestrzeganie prawa z art. 54 Kodeksu wykroczeń w związku z § 1, 2 i 3 Uchwały Nr XIX/587/04 Rady Miasta Gdańska z dnia 22 stycznia 2004 roku w sprawie ograniczenia używania materiałów pirotechnicznych na terenie miasta Gdańska, strażnicy miejscy mogą wystawić mandat w wysokości do 500 złotych.

Fajerwerki są dla ludzi. Pamiętajmy jednak, by zatroszczyć się o bezpieczeństwo swoje i innych. Wtedy nasza zabawa sylwestrowa na pewno będzie udana.